Sondaż: PiS z 44 proc. poparciem, PO - z 19 proc. W Sejmie jeszcze trzy partie

Polska
Sondaż: PiS z 44 proc. poparciem, PO - z 19 proc. W Sejmie jeszcze trzy partie
Flickr.com/Nowy Dziennik

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się we wrześniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 19 proc. poparcia, Kukiz'15 - 8 proc., 6 proc. osiągnęłaby Nowoczesna, a 5 proc. PSL - tak wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Wynik PiS - 44 proc. - oznacza, że grupa osób deklarujących poparcie dla tej partii zwiększyła się w porównaniu z sondażem z sierpnia o 2 punkty procentowe. Notowania PO zmniejszyły się o 1 punkt proc. w stosunku do sondażu z poprzedniego miesiąca.

 

Poparcie dla Kukiz'15 i Nowoczesnej nie zmieniło się w porównaniu do sondażu z sierpnia.

 

Na granicy wyborczego progu znalazł się w tym miesiącu PSL, popierany przez 5 proc. głosujących (wzrost poparcia o 1 punkt proc. w porównaniu z badaniem z ubiegłego miesiąca).

 

12 proc. niezdecydowanych

 

Zgodnie z wrześniowym sondażem, pozostałe partie polityczne nie przekroczyłyby progu wyborczego. Zamiar poparcia SLD zadeklarowało 3 proc. głosujących (spadek o 1 punkt procentowy), Partia Razem uzyskałaby 2 proc. (bez zmian), a 1 proc. - ugrupowanie Wolność Janusza Korwin Mikke (spadek o 1 punkt proc.)

 

12 proc. badanych - tyle samo co w sierpniu - nie było zdecydowanych, na kogo oddaliby głos w wyborach.

 

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w sierpniu udział w nich zadeklarowało 69 proc. respondentów - tyle samo badanych, co w ubiegłym miesiącu. Na pewno udziału w głosowaniu nie wzięłoby 18 proc. badanych (wzrost o 2 punkty proc.), a 13 proc. (spadek o 2 punkty procentowe) wahało się.

 

Sondaż przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 7-14 września 2017 roku na liczącej 985 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie