"Pralnia pieniędzy". Szłapka o Polskiej Fundacji Narodowej

Polska
"Pralnia pieniędzy". Szłapka o Polskiej Fundacji Narodowej
Polsat News

Polska Fundacja Narodowa to przekręt, pralnia pieniędzy, która ma służyć przepalaniu pieniędzy państwowych na propagandę partyjną PiS - powiedział w piątek w Sejmie poseł Nowoczesnej Adam Szłapka. Fundacja od tygodnia realizuje kampanię "Sprawiedliwe sądy".

Kampania w zamyśle jej autorów ma przybliżyć polskiej i zagranicznej opinii publicznej cele i szczegóły reformy wymiaru sprawiedliwości; PFN finansują spółki Skarbu Państwa.

 

Temat fundacji poruszył przed rozpoczęciem piątkowych głosowań w Sejmie polityk Nowoczesnej. Szłapka zgłosił wniosek o przerwę, by - jak mówił - uzyskać informację od premier Beaty Szydło w sprawie działalności PFN. - Mamy z całą pewnością do czynienia z aferą, z przekrętem wymyślonym przez bardzo zdolnych i doświadczonych przekręciarzy. Wymyśliliście po prostu państwo pralnię pieniędzy, która ma służyć przepalaniu pieniędzy państwowych na waszą propagandę partyjną - ocenił Szłapka, zwracając się do posłów PiS.

 

Przypomniał, że w najbliższy poniedziałek - na wniosek Nowoczesnej - kampanią "Sprawiedliwe sądy" zajmie się Państwowa Komisja Wyborcza. - Jest szereg pytań, na które powinien odpowiedzieć zarząd i rada tej fundacji. Jest też szereg pytań, na które powinna odpowiedzieć pani premier - dodał Szłapka. Poseł pytał m.in. kto w sprawie PFN "kłamie" - szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, czy wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. - Mijają się w zeznaniach - ocenił polityk Nowoczesnej.

 

Aktywiści w Puszczy "doświadczyli wykręcania rąk, szarpania, powalania na ziemię"

 

Ogłoszenia przerwy chciała też Ewa Lieder z Nowoczesnej. - Chciałam poprosić o przerwę, żeby pan minister (środowiska) Szyszko przyszedł tutaj do nas, na mównicę i wyjaśnił nam i wyciągnął konsekwencje wobec strażników, którzy pobili pana Łukasza z obozu w Puszczy Białowieskiej - powiedziała posłanka.

 

Zwróciła się też do premier Szydło, by "przyszła i rozliczyła ministra Szyszkę z bezprawnych działań". - Przedwczorajszy przypadek przemocy wobec aktywisty to czubek góry lodowej. Aktywiści doświadczyli przez ostatnie cztery miesiące wykręcania rąk, szarpania, powalania na ziemię, przygniatania kolanem - mówiła Lieder.

 

Wgniatali mu twarz w ziemię

 

Obojgu politykom marszałek Sejmu Marek Kuchciński zwrócił uwagę, że ich wypowiedzi nie mają charakteru wniosku formalnego. Żaden z wniosków o przerwę nie był głosowany.

 

W środę grupa ekologów z "Obozu dla Puszczy" blokowała wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej. Działacze wielokrotnie wbiegali na powierzchnie zrębowe w pobliżu maszyn, które ochraniali strażnicy leśni. Jeden z aktywistów został schwytany podczas próby zablokowania jednego z urządzeń. Następnie strażnicy rzucili mężczyznę na ziemię i zaczęli dusić go przyciskając jego twarz do ziemi.

 

"Sprawiedliwe sądy"

 

Kampania "Sprawiedliwe sądy" ma się toczyć m.in. w telewizji i internecie. W zeszły piątek uruchomione zostały witryny: sprawiedliwesady.pl i takjakbylo.pl, a także profile "Sprawiedliwe sądy" na Facebooku i Twitterze oraz kanał na Youtube.

 

W zeszłym tygodniu Nowoczesna skierowała pismo do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej o kontrolę i sprawdzenie, czy nie dochodzi do złamania ustawy o partiach politycznych i finansowaniu partii politycznych przez Polską Fundację Narodową. PKW ma się zająć sprawą w poniedziałek.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie