240 tys. dzieci uciekło z Birmy w ciągu trzech tygodni

Świat
240 tys. dzieci uciekło z Birmy w ciągu trzech tygodni
Reuters

240 tys. dzieci znajduje się wśród blisko 400 tys. muzułmańskich Rohingja, którzy uciekli z birmańskiego stanu Rakhine (Arakan) do sąsiedniego Bangladeszu w ciągu minionych trzech tygodni - poinformował w piątek UNICEF.

Od końca sierpnia z Birmy uciekło ok. 391 tys. osób, głównie muzułmanów Rohingja - powiedziała rzeczniczka UNICEF Marixie Mercado.

 

Według szacunków ONZ ok. 36 tys. uchodźców to dzieci poniżej pierwszego roku życia. Wśród osób, które przekroczyły granicę z Bangladeszem, jest również 1,1 tys. dzieci bez opieki.

 

"Potrzeba pomocy jest ogromna"

 

Jak podał UNICEF, 52 tys. uchodźców to kobiety w ciąży i karmiące matki.

 

Mercado zaznaczyła, że "potrzeba pomocy jest ogromna, a cierpienie (Rohingjów) się pogłębia".

 

Dane liczbowe są przybliżone w związku z tym, że "nikt nie rejestruje osób przekraczających granicę" - zaznaczył Chris Lom, rzecznik Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) w regionie Azji i Pacyfiku.

 

Obecnie w Birmie trwa exodus setek tysięcy osób, głównie Rohingjów, którzy uciekają drogą lądową i morską przed przemocą do sąsiedniego Bangladeszu.

 

Drastyczna eskalacja konfliktu

 

25 sierpnia rebelianci Rohingja zaatakowali policyjne punkty kontrolne, przejścia graniczne oraz bazę wojskową w stanie Rakhine. Po tych atakach wybuchły starcia między rebeliantami a armią. Obecne walki stanowią dramatyczną eskalację konfliktu, który w stanie Rakhine trwa od października 2016 roku.

 

Birmańska armia twierdzi, że prowadzi operacje przeciwko terrorystom i że nakazała ochranianie cywilów. Jednak Rohingja, którzy uciekli do Bangladeszu, utrzymują, że birmańskie wojsko pali ich wioski i zabija członków muzułmańskiej mniejszości, próbując w ten sposób wypędzić ich z Birmy.

 

Chociaż przedstawiciele Rohingja przebywają w Birmie od pokoleń, to nie mają obywatelstwa i przez buddystów są uważani za nielegalnych imigrantów. Żyją w biedzie, mają ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej, rynku pracy, edukacji; są pozbawieni swobody poruszania się.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie