USA nakładają nowe sankcje na Iran

Świat
USA nakładają nowe sankcje na Iran
PAP/EPA/Andrew Harrer / POOL
Steven Mnuchin i Donald Trump.

Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Ministerstwa Finansów USA poinformowało w czwartek, że nałożyło sankcje na 11 instytucji i osób fizycznych wspierających określone czynniki w Iranie lub prowadzoną przez nie szkodliwą działalność w cyberprzestrzeni.

"Resort finansów będzie nadal podejmował zdecydowane działania przeciwstawiające się irańskim prowokacjom, w tym udzielaniu wsparcia Siłom Kuds Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej i terrorystycznym ekstremistom, trwającej kampanii przemocy w Syrii oraz cyberatakom dokonywanym z zamiarem zdestabilizowania systemu finansowego USA" - oświadczył minister finansów Steven Mnuchin.

 

Siły Al-Kuds (Jerozolimy) to formacja Gwardii Rewolucyjnej przeznaczona do działań poza granicami Iranu.

 

Jak wyjaśnił Mnuchin, nowe sankcje są skierowane między innymi przeciwko irańskiej spółce przemysłowej SABA wspierającej program budowy pocisków balistycznych dla Gwardii Rewolucyjnej, jak też przeciwko ukraińskim towarzystwom lotniczym Khors Aircompany i Dart Airlines pośredniczącym w wynajmowaniu samolotów produkcji amerykańskiej i ich załóg do transportu żołnierzy oraz uzbrojenia Gwardii Rewolucyjnej z Iranu do Syrii. 


Blokada majątków

 

Sankcje objęły ponadto prywatną irańską firmę bezpieczeństwa komputerowego ITSec Team oraz trzech jej współpracowników, którzy w latach 2011-1012 na zlecenie władz Iranu zaplanowali i przeprowadzili ataki typu DDos w celu zablokowania serwerów obsługujących co najmniej dziewięć dużych amerykańskich instytucji finansowych.

 

Cztery pozostałe osoby wymienione w komunikacie OFAC to pracownicy powiązanej z Gwardią Rewolucyjną prywatnej irańskiej firmy bezpieczeństwa komputerowego Mersad, współodpowiedzialni za dokonane w latach 2012-2013 cyberataki typu DDoS na 24 amerykańskie spółki finansowe.

 

Jak poinformowało OFAC, na mocy sankcji podlegające jurysdykcji USA własność i inne prawa majątkowe wspomnianych instytucji oraz osób zostały zablokowane, a obywatelom USA i zarejestrowanym tam spółkom nie wolno zawierać z nimi żadnych transakcji.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie