Trump dementuje: nie ma porozumienia z Demokratami w sprawie tzw. dreamersów

Świat
Trump dementuje: nie ma porozumienia z Demokratami w sprawie tzw. dreamersów
PAP/EPA/Andrew Harrer

Prezydent USA Donald Trump napisał w czwartek na Twitterze, że dzień wcześniej nie doszło do porozumienia z Demokratami w sprawie tzw. dreamersów. Zapewnił też, że mur na południowej granicy z Meksykiem zostanie zbudowany.

Trump wskazał, że do zawarcia porozumienia dotyczącego tzw. dreamersów konieczny jest konsensus w sprawie bezpieczeństwa granic oraz, że program DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals), uchwalony za rządów poprzedniego prezydenta Baracka Obamy musi zostać znowelizowany.

 

 

Trump jednocześnie zapewnił, że mur graniczny na południu USA jest już w budowie, w niektórych miejscach polega to na przebudowie i renowacji istniejących już starych struktur, murów i płotów oraz, że budowa muru będzie kontynuowana.

 

W kolejnych tweetach Trump zapytał czy ktokolwiek tak naprawdę chciałby wyrzucić z USA dobrych, wykształconych młodych ludzi z osiągnięciami, którzy mają pracę bądź służą w wojsku. Dodał także, że w wielu przypadkach osoby te są w Stanach Zjednoczonych od wielu lat i zostały tam przywiezione przez ich rodziców, gdy były małymi dziećmi. Na koniec podkreślił, że konieczne jest zajęcie się tematem bezpieczeństwa granic.

 

Demokraci poinformowali o porozumieniu

 

We wtorek wieczorem przywódca Demokratów w Senacie Chuck Schumer i liderka Demokratów w Izbie Reprezentantów Nancy Pelosi poinformowali media, że doszło do zawarcia porozumienia pomiędzy Trumpem a przywódcami Demokratów w Senacie i Izbie Reprezentantów w sprawie ochrony przed deportacją ok. 800 tys. imigrantów, którzy przybyli nielegalnie do USA jako dzieci.

 

Schumer i Pelosi podali także, że porozumiano się również w sprawie pewnego zwiększenia ochrony granic USA i pominięto forsowaną przez Trumpa sprawę budowy muru na granicy z Meksykiem.

 

Informacja na temat pominięcia budowy muru spotkała się z ostrą krytyką zwolenników prezydenta, który przypomnieli, że budowa muru na południowej granicy była jedną z jego głównych obietnic wyborczych podczas zeszłorocznej kampanii prezydenckiej.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie