Senatorowie PO powołali senacki zespół ds. monitorowania praworządności. "Nas interesować będą wszelkie dziedziny życia"

Polska
Senatorowie PO powołali senacki zespół ds. monitorowania praworządności. "Nas interesować będą wszelkie dziedziny życia"
PAP/Radek Pietruszka

Senator Tomasz Grodzki podkreślił, że zadaniem zespołu będzie monitorowanie praworządności - jednej z podstaw cywilizowanego, nowoczesnego państwa. - Będziemy też starali się namawiać do przestrzegania zasad przyzwoitości i będziemy poszukiwać prawdy w działaniach polityków i osób publicznych - dodał. Pierwszym tematem, jakim zajmie się zespół, będzie reforma edukacji.

Zdaniem senatora Piotra Zientarskiego (PO) liczący kilkanaście osób zespół nie będzie się koncentrował wyłącznie na przestrzeganiu zasad praworządności w ramach szeroko pojętego wymiaru sprawiedliwości.

 

- Nas interesować będą wszelkie dziedziny życia, gdzie stosowane jest prawo, gdzie zarówno organizacje, samorządy, organizacje pozarządowe, jak i kluby obywateli, związki zawodowe widzą, zgłaszają problemy publicznie dotyczące łamania prawa i to zarówno prawa wewnętrznego, oczywiście poczynając od konstytucji, skończywszy na ustawach, rozporządzeniach, ale także w kontekście przestrzegania prawa międzynarodowego, konwencji międzynarodowych - zaznaczył.

 

Zapoznawać opinię publiczną

 

- Będziemy monitorować, będziemy wyciągać wnioski i z tymi wnioskami zapoznawać opinię publiczną, oraz odpowiednie organy władzy publicznej - dodał senator PO.

 

Senator Barbara Zdrojewska (PO) podkreśliła, że senacki zespół do spraw monitorowania praworządności współpracować będzie z organizacjami pozarządowymi.

 

- Chcemy pokazać, że Senat, tak jak miał to w tradycji, jest otwarty na różnego rodzaju stowarzyszenia i organizacje. Pierwszym tematem, którym chcemy się zająć, będzie reforma edukacji i spotkanie w tej sprawie odbędzie się 23 października w Senacie - oświadczyła.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie