Premier Japonii: rezolucja ONZ musi skłonić Koreę Płn. do zmiany polityki

Świat
Premier Japonii: rezolucja ONZ musi skłonić Koreę Płn. do zmiany polityki
PAP/EPA/DIVYAKANT SOLANKI

Przebywający w Indiach premier Japonii Shinzo Abe wezwał w czwartek do rygorystycznego egzekwowania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ wobec Korei Płn. w związku z jej ostatnią próbą nuklearną. Podkreślił, że świat musi skłonić Pjongjang do zmiany polityki. Premier Japonii zaznaczył, że Indie popierają stanowisko Tokio w kwestii stanowczego reagowania na obecną politykę Pjongjangu.  

Abe przyjechał do Indii z wizytą służącą pogłębieniu relacji gospodarczych i obronnych w celu zrównoważenia rosnących wpływów Chin w regionie - odnotowuje agencja Reutera.

 

- Chciałbym zaapelować do świata, razem z premierem (Indii Narendrą) Modim, że musimy sprawić, aby Korea Północna zmieniła swą politykę, poprzez wdrożenie przez wspólnotę międzynarodową nowo przyjętej rezolucji RB ONZ" - podkreślił. - Premier Modi i ja w pełni się z tym zgadzamy - dodał.

 

Zaapelowali o przestrzeganie rezolucji ONZ

 

We wspólnym oświadczeniu po rozmowach obaj premierzy wezwali Koreę Północną do poniechania prac nad bronią nuklearną i pociskami balistycznymi oraz "powstrzymania się od wszelkich prowokacyjnych aktów". Zaapelowali też do Pjongjangu o przestrzeganie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sankcji oraz innych porozumień międzynarodowych.

 

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyślnie w poniedziałek rezolucję o nałożeniu dodatkowych sankcji na Koreę Północną w związku z przeprowadzeniem 3 września przez ten kraj szóstej już próby nuklearnej, a wcześniej prób z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi (ICBM). Nowe sankcje gospodarcze przewidują m.in. wprowadzenie limitu na dostawy ropy naftowej do Korei Płn., całkowite embargo na eksport gazu ziemnego do Korei Płn. i zakaz importu północnokoreańskich wyrobów tekstylnych.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie