Pilne rozszerzenie porządku obrad KRS. Zajmie się odwołaniem trzech wiceprezes Sądu Okręgowego w Warszawie

Polska

O rozszerzeniu porządku obrad na czwartkowym posiedzeniu plenarnym poinformował w komunikacie sędzia Waldemar Żurek, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa. To reakcja na odwołanie przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę trzech wiceprezes Sądu Okręgowego w Warszawie, choć ich kadencje jeszcze nie wygasły. KRS skrytykowała także kampanię prowadzoną przez Polską Fundację Narodową.

Stanowiska straciły: sędzia Beata Najjar, wiceprezes SO ds. karnych, której kadencja powinna upłynąć 13 października, sędzia Ewa Malinowska, wiceprezes ds. gospodarczych, której kadencja powinna zakończyć się 16 października oraz sędzia Maria Dudziuk, wiceprezes ds. cywilnych, której kadencja powinna upłynąć dopiero we wrześniu 2020 roku.

 

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro decydując się na odwołanie skorzystał z ustawy o Ustroju sądów powszechnych i nie uzasadnił swoich decyzji.

 

Odwołane wiceprezes w maju podpisały się pod listem do Ziobry, w którym wyraziły zaniepokojenie "personalnymi atakami na sędziów oraz ich rodziny" w mediach i wypowiedziach polityków

 

"Iustitia" rozważa konsekwencje wobec nowego wiceprezesa

 

Zajęcie się sprawą roszad na stanowiskach w Sądzie Okręgowym w Warszawie planuje Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". Według informacji Radia ZET "Iustitia" rozważa wyciągnięcie konsekwencji wobec sędziego, który został wiceprezesem Sądu Okręgowego w Warszawie. 


Zarząd stowarzyszenia ma zdecydować do końca miesiąca, czy złoży wniosek o usunięcie ze swoich struktur sędziego Dariusza Drajewicza. Sędzia w środę został powołany przez ministra sprawiedliwości na wiceprezesa ds. karnych Sądu Okręgowego w Warszawie. 

 

 "Kampania dyskredytowania sędziów i sądów"

 

Krajowa Rada Sądownictwa wydała w czwartek oświadczenie ws. kampanii medialnej mającej uzasadniać zmiany w sądownictwie, którą organizuje Polska Fundacja Narodowa, finansowana ze środków spółek Skarbu Państwa.

 

"W ocenie Rady, kampania ta, dyskredytująca sądy w oczach obywateli, nie powinna być finansowana - choćby pośrednio - ze środków publicznych. Zestawienie nieprawdziwych lub tendencyjnie przedstawionych informacji nie służy budowaniu autorytetu państwa i wizerunku Polski" - czytamy w czwartkowym stanowisku Rady.

 

"Rada apeluje, aby w najlepiej pojmowanym interesie Rzeczypospolitej w ramach polityki informacyjnej, debata o reformie wymiaru sprawiedliwości opierała się na rzetelnym przedstawieniu problemów, które dotyczą sądownictwa, nie zaś na zmanipulowanym bądź wprost kłamliwym przekazie" - dodano.

 

"Niezła awantura i odwrócono kota ogonem"

 

W 30-sekundowym materiale występuje czwórka ludzi, którzy krytykują funkcjonowanie sądów. "Czy wiesz, że ponad 80 proc. Polaków popiera reformy sądownictwa? A zrobiła się z tego niezła awantura i odwrócono kota ogonem" - mówi jeden z bohaterów filmu. A właściwie dlaczego denerwują nas sądy? - zastanawia się.

 

Misją powołanej latem zeszłego roku Polskiej Fundacji Narodowej ma być budowa pozytywnego wizerunku Polski w kraju i za granicą. Fundacja powstała z inicjatywy 17 prezesów spółek Skarbu Państwa.

 

polsatnews.pl

grz/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie