Mularczyk: Tadeusz Mazowiecki zrezygnował z reparacji, bo zmusił go do tego Helmut Kohl

Polska

Kontrowersyjna teza posła PiS Arkadiusza Mularczyka odnośnie polsko-niemieckiego pojednania, do którego doszło w 1990 roku. Zdaniem Mularczyka do pojednania doszło pod presją niemieckiego kanclerza Helmuta Kohla, który, według posła PiS, nie chciał płacić Polsce reparacji. Mularczyk dodał w programie "Tak czy Nie", że premier Tadeusz Mazowiecki zrezygnował z reparacji pod presją kanclerza Niemiec.

- Czytałem wspomnienia, z których wynika, że przymuszono podobno Tadeusza Mazowieckiego, że nie będzie polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie, nie będzie uznania granic, jeżeli będzie roszczenie reparacji - powiedział Mularczyk.

 

Poseł PiS stwierdził, że "podobno proponowano Mazowieckiemu, że przez EWG (Europejską Wspólnotę Gospodarczą) będą płacone Polsce kwoty reparacji, oczywiście tak nie nazywane", ale Mazowiecki wówczas tego nie przyjął.

 

- Na to wygląda, że zrobił to pod presją, pod presją Kohla. Zresztą proszę poczytać wspomnienia Kohla, czy doradców Mazowieckiego, jak wyglądały negocjacje. Kohl nie chciał płacić reparacji Polsce, to było oczywiste - stwierdził Mularczyk.

 

Polsat News

ml/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie