Macierewicz: samorządy generalnie przychylne Wojskom Obrony Terytorialnej

Polska

- Współpraca z samorządami lokalnymi przy formowaniu oddziałów Wojsk Obrony Terytorialnej z zasady układa się dobrze. Radom i Starogard Gdański to wyjątki - powiedział w Sejmie szef MON Antoni Macierewicz.

Macierewicz, odpowiadając w Sejmie na pytanie posłów PiS w sprawie przebiegu procesu tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej, zapewnił że współpraca z samorządami przy pozyskiwaniu nieruchomości dla WOT "generalnie układa się bardzo dobrze". Jak dodał, "zrealizowano ponad 240 rekonesansów mających wskazać lokalizacje oddziałów WOT".

 

Szef MON poinformował, że przegląd objął 1114 kompleksów wojskowych, 41 nieruchomości należących do Agencji Mienia Wojskowego, 56 obiektów proponowanych przez samorząd i 11 zgłoszonych przez prywatnych właścicieli.

 

"Gdzieniegdzie napotykamy na problemy"

 

- Niestety czasami te kwestie napotykają na różne kłopoty i problemy - przyznał Macierewicz. Największe - jak dodał - dotyczyły Starogardu Gdańskiego. Jego zdaniem, "niestety przyniosło (to - red.) dosyć tragiczne konsekwencje w okresie niedawnej nawałnicy - nie zdążono na skutek sprzeciwu rady miasta sformować tam jednostki i w związku z tym nie można było użyć WOT w momencie gdy była tego wielka potrzeba".

 

Władze Starogardu wycofały się w maju z propozycji, by budynek likwidowanego gimnazjum przekazać na potrzeby WOT. Zgodnie z harmonogramem podanym w czerwcu przez MON formowanie brygady w woj. pomorskim przewidziano na lata 2018-21.

 

- Podobną sytuacje mamy także niestety w Radomiu, gdzie władze miasta sprzeciwiły się wybranej pierwotnie lokalizacji - powiedział Macierewicz. Wyraził zdziwienie takim stanowiskiem, ponieważ - podkreślił - wojska obrony terytorialnej brały ostatnio udział w organizowaniu znakomitego wydarzenia, jakim był Air Show.

 

Formowanie Wojsk Obrony Terytorialnej, mających status odrębnego rodzaju sił zbrojnych, rozpoczęło się z początkiem br. Dotychczas utworzono Dowództwo WOT oraz trzy brygady. W trzech kolejnych, tworzonych brygadach, trwa proces obsadzania stanowisk kadrą zawodową. Docelowo mają one liczyć ponad 50 tys. żołnierzy.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie