Bp Grzegorz Ryś nowym metropolitą łódzkim

Polska
Bp Grzegorz Ryś nowym metropolitą łódzkim
PAP/Jacek Bednarczyk
Bp Romuald Kamiński.

Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś został mianowany przez Papieża Franciszka nowym metropolitą łódzkim - poinformowało w czwartek biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Natomiast bp Romuald Kamiński będzie następcą abp. Henryka Hosera w diecezji warszawsko-praskiej, po jego przejściu na emeryturę jesienią.

Biskup Ryś zastąpi w Łodzi abp. Marka Jędraszewskiego, który w styczniu został mianowany metropolitą krakowskim.

 

Nowy arcybiskup Grzegorz Ryś ma 53 lata. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego w Katedrze wawelskiej. Biskupem jest od 2000 r. Nowy metropolita łódzki jest zaangażowany w dialog ekumeniczny i międzyreligijny. Zainicjował m.in. spotkania w intencji pokoju z udziałem chrześcijan, Żydów i muzułmanów - "Echo Asyżu" w Krakowie. Od 2012 r. jest członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

 

Jest aktywny w sieci

 

Bp Ryś od lat jest też zaangażowany w Dzieło Nowej Ewangelizacji, między innymi jako przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. To historyk i teolog, autor m.in. tekstów Drogi Krzyżowej podczas ŚDM Kraków 2016 oraz rozważań przed uroczystościami 300-lecia koronacji Matki Bożej Częstochowskiej.

 

Nowy metropolita łódzki obecny jest też w przestrzeni wirtualnej - ma swoją stronę internetową, gdzie zamieszczane są między innymi konferencje i homilie, a jego profil na Facebooku liczy ponad 14 tys. fanów.

 

Tytuł "Człowieka Dialogu"

 

KEP podało także, że papież Franciszek mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji ełckiej Romualda Kamińskiego biskupem koadiutorem diecezji warszawsko-praskiej. Biskup koadiutor wspiera biskupa diecezjalnego, a gdy ten przejdzie na emeryturę, ma prawo następstwa po nim na urzędzie biskupa diecezjalnego.

 

Biskup Romuald Kamiński ma 62 lata, od 2005 roku jest biskupem. W Konferencji Episkopatu Polski przez wiele lat pełnił między innymi funkcję przewodniczącego Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi. W styczniu 2016 roku został uhonorowany tytułem Człowiek Dialogu przyznawanym przez członków Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

 

Biskup Romuald Kamiński zna dobrze diecezję, do której przychodzi, ponieważ pracował w niej przez wiele lat.

 

Abp Hoser, kończąc 27 listopada 2017 roku 75 lat, osiągnie wiek emerytalny.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie