Mazurek: prezydent wie, w jaki sposób chcieliśmy przeprowadzić reformę SN i KRS

Polska
Mazurek: prezydent wie, w jaki sposób chcieliśmy przeprowadzić reformę SN i KRS
Polsat News

Prezydent Andrzej Duda wie, w jaki sposób chcieliśmy przeprowadzić reformę, teraz czas, byśmy dowiedzieli się, jaką propozycję przedłoży prezydent - powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek, pytana o środowe rozmowy przedstawicieli PiS z prezydentem ws. projektów ustaw o SN i KRS.

W środę o godz. 13:30. w Pałacu Prezydenckim szef klubu PiS Ryszard Terlecki, Beata Mazurek, szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Stanisław Piotrowicz i poseł Arkadiusz Mularczyk spotkają się z prezydentem Dudą ws. prezydenckich projektów ustaw o KRS i SN.

 

"Od prezydenta powinna wyjść pierwsza informacja"

 

Mazurek pytana, czy myśli, że prezydenckie projekty ustaw ws. SN i KRS, będą zbieżne z tymi, które przygotowało wcześniej PiS, odparła, że należy poczekać na to, co prezydent zaprezentuje. - W jaki sposób my chcieliśmy przeprowadzić reformę państwo wiecie, pan prezydent wie, teraz czas na to, byśmy dowiedzieli się, jaką propozycję przedłoży pan prezydent - dodała.

 

Dopytywana, czy przedstawiciele partii rządzącej poznali wcześniej założenia prezydenckich projektów, Mazurek podkreśliła, że w środę odbędzie się pierwsze spotkanie w tej sprawie. - Po tym spotkaniu najprawdopodobniej się z państwem spotkamy i wydamy jakikolwiek komunikat - zapowiedziała rzeczniczka PiS.

 

- Jednak inicjatorem spotkania jest pan prezydent i uważam, że od niego powinna wyjść pierwsza informacja, mówiąca o tym, w jakim zakresie i jak chce przeprowadzić reformę wymiaru sprawiedliwości - dodała Mazurek.

 

"Celem PiS i prezydenta gruntowna reforma wymiaru sprawiedliwości"

 

- Pytanie, w jakim zakresie zostaniemy dzisiaj poinformowani, jak się do tego odniesiemy, nie tylko my, ale też poszczególne kluby, ale przede wszystkim, w jakim ostatecznie kształcie projekty wpłyną do Sejmu - podkreśliła rzeczniczka PiS. - Celem naszym jako PiS jak i pana prezydenta jest gruntowna reforma wymiaru sprawiedliwości, mam nadzieję, że tak się stanie - podkreśliła.

 

Mazurek pytana, czy wyobraża sobie, że prezydent może postawić ultimatum, zgodnie z którym podpisze własne ustawy dopiero wówczas, gdy wrócą one do niego po procesie legislacyjnym w Sejmie w niezmienionej formie stwierdziła, że "nie zna prezydenta od tej strony, żeby stawiał jakiekolwiek warunki wstępne przed przeprowadzeniem konsultacji".

 

- Nie umiem odpowiedzieć na pytanie o ultimatum, dopóki nie zostaną przeprowadzone rozmowy. Wolałabym, żeby na to pytanie odpowiadał pan prezydent, czy będzie w ogóle w stanie stawiać jakiekolwiek ultimatum - powiedziała rzecznik PiS.

 

Spotkanie z przedstawicielami klubów parlamentarnych

 

Po spotkaniu z przedstawicielami PiS prezydent spotka się w dalszej kolejności z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych: PO, Kukiz'15, Nowoczesnej i PSL. W miniony piątek o reformie sądów prezydent Duda rozmawiał z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

 

24 lipca prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze