Bezpłatny i szybki internet dla szkół w ciągu 3-4 lat. "Młodzież jest już od dawna w sieci"
Projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji zakłada, że wszystkie szkoły zostaną podłączone do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Każda placówka będzie mogł korzystać z połączenia internetowego o przepustowości 100 Mb/s. Operatorem sieci będzie Państwowy Instytut Badawczy NASK.
"OSE będzie publiczną siecią telekomunikacyjną, opartą na istniejącej infrastrukturze szerokopasmowej" - czytamy na stronie NASK. Według instytutu nowe łącze ma umożliwić zmianę w sposobie kształcenia, przyczynić się do rozwoju kompetencji, oraz wyrównać szanse edukacyjne uczniów.
Instytut zapewnia, że będzie w pełni odpowiedzialny za uruchomienie i utrzymanie sieci.
Wszytkie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe mają zostać podłączone do sieci do 2021 r.
30 proc. nastolatków jest online
Według dyrektora NASK dr. inż. Wojciecha Kamienieckiego, tylko 10 proc. z ponad 30 tys. szkół ma dostęp do łącza internetowego o przepustowości powyżej 100 Mb/s
- Młodzież jest już od dawna w sieci - przekonuje dr Kamieniecki - 30 proc. nastolatków pozostaje online przez cały czas niezależnie od zmian miejsca pobytu.
NASK podaje, że większość uczniów korzysta z internetu w trakcie odrabiania zadań domowych. 36,9 proc. z nich robi to codziennie, a 42,8 proc. kilka razy w tygodniu.
- Dostęp do szerokopasmowego internetu w szkole to konieczność, aby zapewnić nauczycielom możliwość poszerzenia edukacji tradycyjnej, podręcznikowej o nowe narzędzia, techniki i materiały - przekonuje dyrektor NASK.
Bezpieczeństwo i szkoła
NASK jest instytutem badawczym podległym Ministerstwu Cyfryzacji. W głównej mierze zajmuje się zapewnieniem bezpieczeńswa użytkownikom internetu w Polsce. Instytut prowadzi badania w zakresie rozwiązań "zwiększających efektywność, niezawodność i bezpieczeństwo sieci".
Należy do CENTR - zrzeszenia rejestrów domen krajowych w Europie.
Ponadto Akademia NASK realizuje programy edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W ramach programu "IT szkoły" prowadzone są kursy e-learningowe.
polsatnews.pl
Czytaj więcej
Komentarze