W Moskwie staną nowe pomniki Lenina i Stalina. Po raz pierwszy od upadku ZSRR

Świat
W Moskwie staną nowe pomniki Lenina i Stalina. Po raz pierwszy od upadku ZSRR
Wikimedia.org/Wojsyl
Pomnik Stalina (usunięty z Wilna) w litweskim Parku Grūtas - istniejącej od 2001 plenerowej prywatnej ekspozycji pomników polityków radzieckich

Popiersia wybitnych działaczy państwowych z czasów ZSRR oraz okresu postsowieckiego pojawią się przy specjalnej "Alei Rządzących". - Pomnik Lenina będzie pierwszym wzniesionym po rozpadzie ZSRR - podkreśla Władysław Kononow, dyrektor wykonawczy Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego, które organizuje całe przedsięwzięcie.

Oprócz popiersi Lenina i Stalina na Alei znajdą się pomniki Nikity Chruszczowa, Leonida Breżniewa, Jurija Andropowa, Konstantina Czernienki, Michaiła Gorbaczowa oraz Borysa Jelcyna.


Uroczystość odsłonięcia ośmiu pomników zaplanowano na 22 września. Zapowiedzieli na niej swoją obecność m.in. minister kultury Rosji Władimir Miedinski oraz wdowa po Borysie Jelcynie, Naina.

 

"Taka była historia"


"Aleja Rządzących" pojawiła się w maju. Jako pierwszy ustawiono przy niej pomnik cara Iwana Groźnego, co wywołało ostre kontrowersje. Inicjatorzy umieszczenia tam popiersi Lenina i Stalina również oczekują burzliwych reakcji, ale zapewniają, że idea nie wynika z koniunktury politycznej, lecz ma przypominać, że "taka była historia".

 

belsat.eu

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie