Szczerski: reparacje są moralnie niepodważalne

Świat
Szczerski: reparacje są moralnie niepodważalne
Polsat News

Szef kancelarii prezydenta RP Krzysztof Szczerski powiedział we wtorek podczas spotkania w Niemieckim Towarzystwie Polityki Zagranicznej w Berlinie, że sprawa reparacji jest moralnie niepodważalna. - Nie ma jeszcze stanowiska rządu w tej sprawie - dodał.

- Jest oczywisty wymiar natury historycznej, moralnej, aksjologicznej, który jest niepodważalny, chciałbym, żeby był niepodważalny, żeby nie było tutaj żadnego niuansowania - powiedział Szczerski, odpowiadając na pytania uczestników.

 

- To kwestia konkretnych zbrodni, (popełnionych) w konkretnym miejscu, w konkretnym czasie - zaznaczył zastrzegając, że nikt ich "nie rozszerza na cały bieg historii".

 

- Od tej sprawy nigdy nie wolno uciekać - wtrącił. - Z tym się wiąże obciążenie - moralne, aksjologiczne, historyczne. To po prostu jest i zawsze będzie - dodał. Podkreślił, że "przelana polska krew jest dla nas wartością, bo jesteśmy Polakami", "tu nie ma dla nas żadnych dyskusji".

 

"Prace rządu dopiero się toczą"

 

Szczerski zwrócił uwagę, że w Warszawie toczą się prace parlamentarne. - Prace rządu w tej sprawie dopiero się toczą, nie ma stanowiska rządu w tej sprawie, nie ma też zatem żadnego formalnego wniosku. To jest stan prawny na dzisiaj - powiedział. Szczerski zapowiedział, że stanowisko rządu będzie wynikiem prowadzonych obecnie prac.

 

Przypomniał, że istnieje też ekspertyza Bundestagu. - Myślę, że warto te opinie ze sobą zestawić - wtrącił.

 

Szef kancelarii prezydenta przypomniał, że Andrzej Duda "powiedział w czasie uroczystości w Wieluniu, że wobec zbrodni i historii należy się pamięć, prawda i zadośćuczynienie".

 

Prezydenci Polski i Niemiec, Duda i Frank-Walter Steinmeier, spotkają się w czwartek na Malcie. Jednym z tematów rozmów ma być sprawa reparacji.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie