Prokuratura przesłuchuje Boniego ws. Smoleńska

Polska
Prokuratura przesłuchuje Boniego ws. Smoleńska
EBS

Eurodeputowany Michał Boni poinformował we wtorek, że jest przesłuchiwany przez prokuraturę w sprawie Smoleńska. Boni w kwietniu 2010 r. był ministrem w kancelarii premiera.

Prokuratura prowadzi m.in. śledztwo dot. nieprawidłowości przy sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. W tej sprawie przesłuchanych zostało już kilkudziesięciu świadków, m.in. były premier Donald Tusk, b. minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i była premier oraz minister zdrowia Ewa Kopacz.

 

Jestem dziś przesłuchiwany przez prokuraturę w sprawie Smoleńska.

— Michał Boni (@MichalBoni) 12 września 2017

 

Przesłuchano także byłego ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego, byłego naczelnego prokuratora wojskowego Krzysztofa Parulskiego oraz b. prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta.

 

"Nie znam sytuacji, by mówiono rodzinom, że trumien nie można otwierać"

 

Oprócz tego prowadzone są śledztwa dotyczące m.in. tzw. zdrady dyplomatycznej i niedopełnienia obowiązków, tj. nieprzeprowadzenia w Polsce oględzin ciał ofiar katastrofy.

 

W czerwcu tego roku, po upublicznieniu przez zastępcę prokuratora generalnego Marka Pasionka wstępnych wyników ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej i przypadkach zamiany ciał, Boni mówił, że "nie zna takiej sytuacji, by w kwietniu 2010 r. mówiono rodzinom ofiar, że trumien nie można otwierać".

 

- Informowano o przepisach międzynarodowych, które mówią o tym, że trumny nie wolno otworzyć po jej zaplombowaniu. Ale jeśli rodziny poprosiły o spopielenie zwłok, to trzeba było tę trumnę otworzyć - mówił wówczas w Radiu Zet.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie