"Nie zaproszono nas do konsultacji". Rzecznik SN o pracach prezydenta nad projektami ustaw o sądownictwie

Polska

- Sędziowie Sądu Najwyższego nie zostali zaproszeni do udziału w tworzeniu nowych ustaw reformujących sądy - mówił we wtorek w programie "Tematy Dnia" sędzia Michał Laskowski, rzecznik SN. Kilka dni temu rzecznik prezydenta oświadczył, że projekty ustaw o SN i KRS, powstające w Kancelarii Prezydenta, "są już na ostatniej prostej" i będą przygotowane w sposób niebudzący wątpliwości konstytucyjnych.

- Prezydent przygotuje te ustawy  (o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa - red.)  w sposób taki, który nie będzie budził żadnych wątpliwości konstytucyjnych, ale także, żeby te ustawy prawdziwie reformowały wymiar sprawiedliwości. Proszę się nie obawiać, że to będzie kosmetyka czy pudrowanie - przekonywał rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

 

Najpierw z PiS, a w środę z pozostałymi klubami

 

O reformie sądownictwa i powstających w Kancelarii Prezydenta projektach ustaw Andrzej Duda rozmawiał w piątek w Belwederze z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. W środę zacznie rozmowy z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych.

 

Gdy 24 lipca prezydent poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu obu ustaw zapowiedział też, że nowe projekty powstaną w ciągu dwóch miesięcy. W piątek, 8 września, rzecznik prezydenta poinformował, że projekty "są już na ostatniej prostej".

 

- Z tego, co wiem nikt z Sądu Najwyższego nie uczestniczy w tych pracach. Oczywiście może być tak, że ktoś uczestniczy i ja o tym nie wiem. Jakoś nieoficjalnie. Ale chyba nie - powiedział rzecznik Sadu Najwyższego Michał Laskowski.

 

"Kancelaria Prezydenta nie zwracała się oficjalnie"

 

- W żaden oficjalny sposób Kancelaria Prezydenta nie zwracała się do nas mimo oferty bardzo wyraźnie, osobiście złożonej przez nas - powiedział sędzia Laskowski na antenie Polsat News.

 

- To jest trochę kwestia techniki, jaką przyjął prezydent. Być może chce najpierw przygotować projekt, a potem poddać konsultacjom i ocenie już jakiś produkt, coś, co już jest. Można oczywiście kształtować ten projekt już w jakimś szerszym gronie, ale to jest kwestia wyboru i widocznie prezydent wybrał właśnie taką metodę - powiedział gość programu "Tematy Dnia".

 

- Mam nadzieję, że gdy już ten produkt powstanie, to będziemy mieli okazję zająć stanowisko, przedstawić opinie, wskazać słabe czy dobre punkty - powiedział Laskowski. - Być może tylko pochwalimy - stwierdził na koniec i dodał, że ma nadzieję, iż nowe ustawy będą zgodne z Konstytucją.

 

Polsat News, polsatnews.pl

sle/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie