Korea Płn. "stanowczo potępia i odrzuca" ostatnią rezolucję RB ONZ

Świat
Korea Płn. "stanowczo potępia i odrzuca" ostatnią rezolucję RB ONZ
Flickr/dion gillard/CC BY 2.0

Ambasador Korei Płn. przy ONZ "stanowczo potępił i odrzucił" najnowszą rezolucję RB ONZ w związku z dokonaniem niedawno przez Pjongjang próby jądrowej. Przedstawiciel USA ostrzegł, że rezolucja jest "jasnym komunikatem", by Pjongjang zakończył swe prowokacje.

- Moja delegacja stanowczo potępia i kategorycznie odrzuca ostatnią nielegalną i bezprawną rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ - powiedział ambasador Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD) przy ONZ w Genewie Han Te Song, na forum Konferencji Rozbrojeniowej.

 

Zagroził, że "planowane kroki", które podejmie Korea Północna, "spowodują, że Stany Zjednoczone odczują największy ból, jakiego kiedykolwiek doświadczyły".

 

- KRLD jest gotowa użyć ostatecznych środków - powiedział Han, cytowany przez agencję Reutera. Nie rozwinął jednak tego wątku.

 

"Bardzo jasny komunikat"

 

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ "wysłała bardzo jasny komunikat" władzom Korei Północnej, żeby zakończyły swe prowokacyjne działania - oświadczył ze swej strony na genewskim forum przedstawiciel USA ds. rozbrojenia Robert Woods. - Mam nadzieję, że reżim (północnokoreański) usłyszy komunikat głośno i wyraźnie oraz że obierze inną ścieżkę postępowania - dodał. Na koniec wezwał "wszystkie kraje do energicznego wdrażania tych nowych sankcji i wszystkich pozostałych".

 

Powołana w 1979 r. Konferencja Rozbrojeniowa to jedyne wielostronne, działające w ramach ONZ forum zajmujące się negocjacjami w sprawach międzynarodowego rozbrojenia. W Konferencji uczestniczy 65 państw, a decyzje podejmowane są jednomyślnie.

 

Dodatkowe sankcje

 

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyślnie w nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego rezolucję o nałożeniu dodatkowych sankcji na Koreę Północną po przeprowadzeniu przez ten kraj 3 września kolejnej eksplozji nuklearnej. Nowe restrykcje przewidują m.in. wprowadzenie limitu na dostawy ropy naftowej do Korei Płn.: do 500 tys. baryłek od 1 października do końca 2017 roku i do 2 mln baryłek w ciągu 2018 roku i lat następnych. Sankcje wprowadzają także całkowite embargo na dostawy gazu ziemnego do Korei Płn. i zakaz importowania północnokoreańskich wyrobów tekstylnych.

 

Nowe sankcje nie obejmą przywódcy KRLD Kim Dzong Una i jego najbliższych współpracowników, co znajdowało się w pierwotnym projekcie dokumentu.

 

5 sierpnia, po miesiącu intensywnych negocjacji między USA i ChRL, która jest głównym sojusznikiem Korei Płn., RB ONZ również jednomyślnie przyjęła rezolucję przewidującą ograniczenie dochodów Pjongjangu z eksportu (3 mld dol. rocznie) o jedną trzecią poprzez nałożenie embarga na węgiel, żelazo i rudę żelaza, ołów i rudę ołowiu oraz ryby i owoce morza. Była to odpowiedź na przeprowadzony przez Pjongjang 4 lipca, w dniu święta narodowego Stanów Zjednoczonych, pierwszy udany test pocisku ICBM, który mógłby uderzyć w terytorium USA.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie