Ewakuacja bazyliki Sagrada Familia w Barcelonie. "Operacja antyterrorystyczna"

Świat
Ewakuacja bazyliki Sagrada Familia w Barcelonie. "Operacja antyterrorystyczna"
Flickr/Richard Barrett-Small

Katalońska policja ewakuowała we wtorek bazylikę Sagrada Familia, pobliskie sklepy oraz stację metra w Barcelonie w ramach operacji antyterrorystycznej - poinformowała agencja Reutera. Powodem ewakuacji jest informacja o furgonetce z podejrzanym ładunkiem. Po godz. 21:30 policja zapewniła, że alarm okazał się fałszywy.

Jak podała katalońska policja, na miejsce wysłano brygadę antyterrorystyczną, która ma przeszukać samochód zaparkowany w okolicy Sagrada Familia - bazyliki zaprojektowanej przez hiszpańskiego architekta Antonio Gaudiego.

 

"Nie opuszczaj domu i nie idź spać"

 

Policja poinformowała na Twitterze, że odgrodziła bazylikę. "Jeśli mieszkasz w pobliżu Sagrada Familia, nie opuszczaj domu i nie idź spać. Pozostań spokojny i stosuj się do oficjalnych informacji. Pracujemy, by unormować sytuację" - informowała katalońska policja. 

 

Ulice w centrum miasta zostały tymczasowo zablokowane, a policja nie wpuszczała nikogo w pobliże bazyliki.

 

Służby bezpieczeństwa przeszukiwały również kosze na śmieci w pobliżu bazyliki.

 

W sieci pojawiły się nagrania z tej operacji sił policyjnych.

 

Także na zdjęciach widać, że zmobilizowano znaczące siły policji.

 

O akcji poinformował także oficjalny serwis bazyliki Sagrada Familia na Twitterze.

 

 

Stan podwyższonej gotowości

 

Jak podał dziennik "The Telegraph", katalońska policja została we wtorek postawiona w stan podwyższonej gotowości w związku z raportami hiszpańskich służb wywiadowczych o pięciu dżihadystach zamierzających przeprowadzić zamach terrorystyczny w Europie. W ostrzeżeniach nie wskazano jednak ewentualnego celu ataku.

 

17 sierpnia młody Marokańczyk mieszkający w Katalonii wjechał furgonetką w tłum ludzi na słynnym barcelońskim deptaku Las Ramblas, powodując śmierć 14 osób i raniąc ponad 120.

 

18 sierpnia w nadmorskiej miejscowości Cambrils, ok. 100 km na południowy zachód od stolicy Katalonii, terroryści próbowali dokonać podobnego zamachu; w wyniku tego ataku zginęły dwie osoby, bo większej liczbie ofiar zapobiegła policja. Do zamachów przyznało się dżihadystyczne Państwo Islamskie.

 

PAP, Reuters

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie