Szef PE za ujednoliceniem świadczeń dla uchodźców w UE

Świat
Szef PE za ujednoliceniem świadczeń dla uchodźców w UE
Polsat News

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani w wywiadzie dla niemieckich mediów poparł w poniedziałek pomysł ujednolicenia wysokości świadczeń dla uchodźców w krajach UE; chce też przeznaczyć więcej środków na ochronę węgierskiej granicy.

W wywiadzie dla gazet wydawanych przez grupę medialną Funke Tajani powiedział, że zróżnicowany poziom świadczeń doprowadził do "azylowego shoppingu" i do przenoszenia się kandydatów do azylu z kraju do kraju. - Trzeba z tym skończyć - podkreślił szef PE.

 

Zrównanie warunków przyjmowania uchodźców odciąży jego zdaniem te kraje, które obecnie oferują wyższe standardy i są z tego powodu celem migrantów. Jak zaznaczył, należy uczynić wszystko, by zapobiec przenoszeniu się migrantów z krajów, gdzie są już bezpieczni, do innych krajów, gdzie mają lepsze warunki.

 

"Poziom niemieckich świadczeń jest relatywnie wysoki"

 

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere opowiedział się w sobotę za ujednoliceniem wysokości świadczeń dla uchodźców w UE, gdyż wysokie niemieckie standardy przyciągają zbyt dużą liczbę migrantów.

 

- Niemcy są krajem, w którym pragnie zamieszkać większość (migrantów), ponieważ nasze procedury i warunki przyjmowania są w porównaniu z innymi krajami europejskimi wspaniałomyślne - powiedział de Maiziere w wywiadzie dla dziennika "Rheinische Post".

 

Szef MSW zaznaczył, że poziom niemieckich świadczeń dla uchodźców jest relatywnie wysoki i wywołuje "efekt zasysania". Zapowiedział, że po wyborach nowy niemiecki rząd podejmie działania na forum UE w celu stworzenia jednolitego systemu azylowego w całej Unii Europejskiej.

 

"Celem musi być ograniczenie nielegalnej migracji"

 

Z kolei w wywiadzie dla gazety "Neue Osnabruecker Zeitung" Tajani opowiedział się za zwiększeniem unijnej pomocy dla Węgier. - Jestem za tym, żeby zainwestować w węgierską granicę i wzmocnić ją, ponieważ jest ona zewnętrzną granicą UE - powiedział włoski polityk.

 

Zastrzegł, że rząd w Budapeszcie musi w zamian wyrazić gotowość do przyjęcia uchodźców w ramach systemu relokacji. Celem musi być ograniczenie nielegalnej migracji - podkreślił Tajani.

 

Premier Węgier Viktor Orban zaapelował w zeszłym tygodniu do szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera o zwrot połowy kosztów budowy muru na granicy Węgier z Serbią i Chorwacją. Juncker odniósł się sceptycznie do tego wniosku i zwrócił Orbanowi uwagę, że solidarność musi działać w obu kierunkach. Węgry należą do grupy krajów UE, które odmówiły przyjmowania migrantów.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie