Sukces opozycji w wyborach lokalnych w Moskwie

Świat
Sukces opozycji w wyborach lokalnych w Moskwie
Flickr.com

Około 250 kandydatów opozycji antykremlowskiej zdobyło mandaty radnych w Moskwie w wyniku niedzielnych wyborów lokalnych. Wynik ocenia się jako sukces opozycji, choć niewystarczający, by w przyszłym roku mogła ona wystawić swojego kandydata na mera stolicy.

Jak ogłosiła stołeczna komisja wyborcza, 3/4 głosów oddano w Moskwie na rządzącą partię Jedna Rosja. Na drugim miejscu znalazła się opozycyjna partia Jabłoko, na którą przypadło blisko 12 proc. głosów. Na trzecim miejscu są kandydaci niezależni.

 

Jabłoko zdobyło m.in. wszystkie miejsca (12) w radzie rejonu gagarinskiego, gdzie oficjalnie zameldowany jest prezydent Władimir Putin. Z racji tego meldunku prezydent oddaje głos w lokalu wyborczym w tej dzielnicy. 

 

Przyszłoroczny wybór mera stolicy

 

Większość opozycja zdobyła jeszcze w co najmniej 10 radach rejonów (dzielnic). Ogółem stolica podzielona jest na 140 rejonów, głosowanie odbywało się w niedzielę w 125 z nich.

 

Kompetencje radnego w Moskwie nie są wielkie, jednak poparcie radnych liczy się podczas wyborów mera stolicy, które odbędą się w przyszłym roku. Kandydat na mera powinien uzyskać podpisy co najmniej 110 radnych, jednocześnie reprezentujących trzy czwarte rejonów.

 

Stołeczna komisja wyborcza zapewniła już, że tylko Jedna Rosja będzie miała po niedzielnych wyborach wystarczającą liczbę mandatów, by samodzielnie wystawić kandydata na mera. - Ani Jabłoko, ani Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej, ani kandydaci niezależni - osobno, a nawet współpracując ze sobą - nie mają wymaganej liczby mandatów. Żaden kandydat nie ma szans na udział w kampanii w wyborach mera bez pomocy Jednej Rosji - oświadczył szef komisji wyborczej Walentin Gorbunow.

 

Opozycjoniści wystartują w wyborach

 

W wyborach mera zamierza wziąć udział opozycyjny polityk, były parlamentarzysta Dmitrij Gudkow. To właśnie on przed wyborami lokalnymi zadeklarował wsparcie dla ponad tysiąca kandydatów na radnych we wszystkich stołecznych rejonach. Większość z nich startowała w wyborach pod szyldem Jabłoka, niektórzy - jako kandydaci niezależni.

 

Wśród tych opozycjonistów, którzy zdobyli mandat, jest m.in. Ilja Jaszyn, współpracownik zabitego w 2015 roku przywódcy opozycji Borysa Niemcowa. Startował on z ramienia ruchu "Solidarność".

 

Jedna Rosja straciła większość w 15 dzielnicach.

 

Ogółem wybierano w Moskwie około 1500 radnych. Frekwencja wyniosła ok. 14-15 proc.

 

PAP

 

 

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie