Sławny wódz wikingów okazał się kobietą. Zaskakujące odkrycie naukowców

Technologie
Sławny wódz wikingów okazał się kobietą. Zaskakujące odkrycie naukowców
Flickr/Artiom P/CC BY 2.0

Przez ponad 135 lat antropolodzy uważali, że w grobowcu w miejscowości Birka w Szwecji pochowano mężczyznę - wojownika, który zasłynął wielkimi podbojami. Badania genetyczne wykazały jednak, że naukowcy początkowo błędnie określili płeć wikinga - w grobowcu pochowano bowiem kobietę.

Grobowiec odkryto w latach 80. XIX w. Najnowsze ustalenia opublikowano w "American Journal of Physical Anthropology" w piątek.

 

Wzorzec męskiego pochówku arystokratycznego

 

"Grób w Birce był przez lata przykładem, w jaki sposób chowano mężczyzn o wyższym statusie społecznym" - napisano w raporcie.

 

- Nie odkryliśmy Walkirii, o której mówią skandynawskie sagi, ale najprawdziwszą przywódczynię armii - powiedziała dziennikowi "The Local" Charlotte Hedenstierna-Jonson, która kierowała badaniami. 

 

- Nie można osiągnąć takiej pozycji bez wojskowego doświadczenia. To rozsądne sądzić, że brała udział w wielkich bitwach - dodała Hedenstierna-Jonson.

 

Najeżdżała i rabowała

 

Grób powstał w miasteczku Vikingów blisko Birki ok. X w. W ramach rytuału wojowniczkę pochowano w pełnym rynsztunku, wraz z dwoma końmi. Na jej kolanach znaleziono zestaw do gier - zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami naukowców takie zestawy składano wyłącznie w grobach wojskowych taktyków.

 

Analiza izotopowa strontu i tlenu z zachowanych zębów kobiety ujawniła, że była najeźdźczynią. Skład pierwiastków wykazał, że wydzielone izotopy nie są typowe dla osadników zamieszkałych w pobliżu Birki.  Według biologów miała rabować północną Europę od wybrzeży Szkocji aż po tereny dzisiejszej Łotwy.

 

"Kobieta wojowniczka była częścią społeczeństwa, które zdominowało Europę w VIII i X w. naszej ery" - podsumowują naukowcy w raporcie. "Nasze badania pozwalają stwierdzić, że kobiety były pełnoprawnymi mieszkankami obszarów zdominowanych przez mężczyzn" - dodają uczeni. 

 

news.com.au, The Local, American Journal of Physical Anthropology

bas/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie