Prezydent spotkał się z marszałkiem Senatu ws. referendum

Polska
Prezydent spotkał się z marszałkiem Senatu ws. referendum
PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim - poinformowała Kancelaria Prezydenta. "Rozmowa dotyczyła referendum konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji" - podkreślono.

 

Karczewski zapowiedział przed kilkoma dniami, że podczas poniedziałkowego spotkania z prezydentem, poruszony zostanie m.in. temat prezydenckich projektów ustaw dot. sądownictwa oraz kwestia referendum ws. zmian w konstytucji.

 

Konsultacje ws. referendum

 

Prezydent Andrzej Duda ogłosił inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji w czasie uroczystości w święto Konstytucji 3 maja. Według niego Polacy powinni móc wypowiedzieć się na temat obowiązującej od 20 lat konstytucji i określonego w niej modelu ustrojowego. Prezydent chce, by referendum w sprawie zmian w konstytucji odbyło się w przyszłym roku 11 listopada lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada. 11 listopada, to również - wynikający z Kodeksu wyborczego - termin wyborów samorządowych.

 

25 sierpnia Andrzej Duda zainaugurował, podczas konferencji organizowanej przez Solidarność w Sali BHP w Stoczni Gdańskiej, kampanię konsultacyjną, która ma poprzedzić referendum na temat zmian w konstytucji. W ramach konsultacji ma się odbyć przynajmniej 16 otwartych spotkań, we wszystkich stolicach województw w Polsce.

 

Marszałek Senatu oświadczył wówczas, że "nie jest przekonany do terminu referendum konstytucyjnego zaproponowanego wstępnie przez prezydenta".

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie