Poroszenko chce ukarania odpowiedzialnych za incydent z Saakaszwilim

Świat
Poroszenko chce ukarania odpowiedzialnych za incydent z Saakaszwilim
Flickr.com/zdj. ilustracyjne

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że wszyscy zaangażowani w incydent z nielegalnym przekroczeniem granicy przez byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego powinni ponieść odpowiedzialność.

- Ten incydent nie potrzebuje komentarzy politycznych. Będziemy go komentowali wyłącznie na płaszczyźnie prawnej - powiedział Poroszenko w Kijowie. - Wszystko mi jedno, kto narusza granice państwa, czy bojownicy (prorosyjscy - red.) na wschodzie, czy politykierzy na zachodzie (kraju - red.). Powinna być za to jasna odpowiedzialność prawna - zaznaczył.

 

"Straż Graniczna miała prawo użyć broni"

 

Poroszenko zwrócił uwagę, że Straż Graniczna Ukrainy miała pełne prawo użycia broni wobec zwolenników Saakaszwilego, którzy przypuścili dzień wcześniej szturm na przejście graniczne w Szeginiach na granicy z Polską (Medyka w Polsce).

 

Podkreślił też, że mimo, iż wydał dekret o pozbawieniu Saakaszwilego ukraińskiego obywatelstwa jeszcze w lipcu, były gruziński prezydent dotychczas nie zaskarżył go w sądzie.

 

- W każdym państwie prawa człowiek ma uprawnienia do zaskarżenia jakiegokolwiek aktu administracyjnego w sądzie. Jako prezydent, wypełnię każdą decyzję sądową. Jeśli komuś nie podoba się decyzja sądów ukraińskich, to jest Europejski Trybunał Praw Człowieka. Minęło ponad półtora miesiąca, nikt nie złożył żadnej skargi - powiedział prezydent.

 

Poroszenko wyraził także nadzieję, że "ten pan (Saakaszwili - red.) z takim samym uporem, jak starał się dostać na Ukrainę, będzie próbował dostać się do Gruzji".

 

Pociąg nie odjechał

 

W niedzielę Saakaszwili przez kilka godzin podejmował próby przedostania się na Ukrainę z Polski, gdzie ostatnio przebywał. Pierwotnie próbował wjechać na Ukrainę pociągiem relacji Przemyśl-Kijów, jednak ze względu jego obecność ukraiński przewoźnik kolejowy Ukrzaliznycia wstrzymał wyjazd składu z Przemyśla.

 

Następnie Saakaszwili i towarzyszący mu politycy ukraińscy skierowali się na drogowe przejście graniczne Medyka-Szeginie, gdzie został odprawiony przez polską Straż Graniczną. Po ukraińskiej stronie przed autobusem, w którym jechał Saakaszwili, pojawił się kordon oddziałów prewencji, a przedstawiciele ukraińskiej Straży Granicznej oświadczyli, że w związku z alarmem bombowym przejście w Szeginiach zostało zamknięte.

 

Przed godz. 20 zwolennicy Saakaszwilego wdarli się na przejście w Szeginiach, przerwali policyjny kordon i w ten sposób "wprowadzili" polityka na Ukrainę. Saakaszwili udał się następnie do Lwowa, gdzie w poniedziałek naradza się ze stronnikami na temat dalszych planów politycznych.

 

O tym jak cały incydent jest komentowany w Rosji opowiada korespondent Polsat News Tomasz Kułakowski:

 

 

 

Oskarżenia pod adresem Saakaszwilego

 

Saakaszwili po złożeniu prezydentury w Gruzji w 2013 roku, aby uniknąć procesów sądowych za nadużycia władzy, wyjechał z kraju najpierw do USA, a potem na Ukrainę, gdzie włączył się do tamtejszej polityki. W maju 2015 roku otrzymał ukraiński paszport i w tym samym czasie prezydent Poroszenko mianował go gubernatorem obwodu odeskiego.

 

Stosunki między Poroszenką a Saakaszwilim pogorszyły się, gdy były prezydent Gruzji zrezygnował z powierzonego mu urzędu, oskarżając prezydenta Ukrainy o popieranie klanów korupcyjnych. Saakaszwili następnie utworzył na Ukrainie własną partię polityczną i nawoływał do wcześniejszych wyborów parlamentarnych.

 

Obywatelstwo Ukrainy to jedyne obywatelstwo, jakie miał Saakaszwili. Mimo, że Poroszenko mu je odebrał, Gruzin podróżował po Europie z ukraińskim paszportem.

 

31 lipca minister sprawiedliwości Gruzji Tia Culukiani oświadczyła, że wobec Saakaszwilego w jego ojczyźnie wszczęto cztery sprawy karne oraz że Gruzja będzie żądała wydania go od krajów, w których się on zatrzyma.

 

PAP, Polsat News

nro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze