Na zakończenie wizyty w Kolumbii papież apelował o trwały pokój i pojednanie

Świat
Na zakończenie wizyty w Kolumbii papież apelował o trwały pokój i pojednanie
Reuters

Na zakończenie wizyty w Kolumbii papież Franciszek odprawił w niedzielę mszę w porcie w mieście Cartagena. W homilii mówił, że warunkiem trwałego pokoju w kraju, po dziesięcioleciach wojny domowej jest dążenie do dobra wspólnego, równości i sprawiedliwości.

Papież nawiązał do swych spotkań z ofiarami konfliktu w Kolumbii oraz rozpoczętego procesu pojednania narodowego, a także hasła swej pielgrzymki: "Zróbmy pierwszy krok".

 

- W tych dniach wysłuchałem wielu świadectw osób, jakie wyszły naprzeciw tym, którzy wyrządzili im zło. Mogłem przekonać się, że mają straszne rany, że ponieśli nieodwracalne straty, które dalej wywołują płacz a jednak osoby te wyszły do nich, zrobiły pierwszy krok na drodze innej niż te wcześniej przebyte - mówił papież.

 

Dialog wynagradzający grzechy

 

- Kolumbia od dziesięcioleci dąży do pokoju i jak naucza Jezus, nie wystarczy, aby dwie strony zbliżyły się do siebie, prowadziły dialog; trzeba było, aby wiele osób włączyło się do dialogu wynagradzającego grzechy - oświadczył Franciszek.

 

Następnie podkreślił: "Drogi zaprowadzania pokoju, prymatu rozsądku nad zemstą, subtelnej zgody między polityką i prawem nie mogą pomijać procesów ludzkich".

 

- Nie wystarcza plan norm prawnych i porozumień instytucjonalnych między grupami politycznymi czy gospodarczymi - dodał.

 

Papież apelował o włączenie do procesu pokojowego warstw, które są często niezauważane. Przypomniał słowa ze swej adhortacji apostolskiej "Radość Ewangelii": "Głównym autorem, historycznym podmiotem tego procesu są ludzie i ich kultura, nie jakaś klasa, grupa czy elita. Nie potrzebujemy projektów przygotowanych przez niewielu i adresowanych do niewielu, do mniejszości oświeconej, która chce przejąć monopol na wyrażanie zbiorowych uczuć narodów czy społeczeństw".

 

Franciszek położył nacisk na znaczenie dialogu w cztery oczy, spotkania, wyjaśniania sobie nawzajem i przebaczanie jako niezbędnych elementów pojednania.

 

"Rozdzierający dramat narkomanii"

 

Wyraził przekonanie, że "głębokie rany historii wymagają koniecznie instytucji, w których sprawiedliwości staje się zadość, gdzie umożliwia się ofiarom poznanie prawdy a szkody są odpowiednio wynagradzane i gdzie działa się wyraźnie na rzecz tego, by uniknąć powtórzenia się zbrodni".

 

Przypomniał, że musi temu towarzyszyć wielka przemiana zgodnie z zasadami chrześcijańskimi; - kulturze śmierci i przemocy odpowiadamy kulturą życia i spotkania - mówił.

 

Są ludzie, którzy dalej czynią zło - przyznał papież. Mówił o "rozdzierającym dramacie narkomanii, z której czerpie się zyski", o niszczeniu zasobów naturalnych i zanieczyszczeniu środowiska, o wyzysku, procederze nielegalnego transferu pieniędzy.

 

- Myślę o prostytucji, która codziennie pochłania niewinne ofiary, zwłaszcza wśród ludzi młodych, myślę o ohydzie handlu ludźmi, o przestępstwach i nadużyciach wobec nieletnich, o niewolnictwie, które dalej sieje grozę w wielu częściach świata, o często niedostrzeganej tragedii imigrantów, których wykorzystuje się nikczemnie w warunkach bezprawia - powiedział.

 

Papież wskazał, że jeśli Kolumbia pragnie stabilnego i trwałego pokoju, musi pilnie zrobić krok naprzód w kierunku dobra wspólnego, równości, sprawiedliwości, poszanowania natury ludzkiej i jej potrzeb.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie