Ministerstwo zdrowia szykuje specustawę. Chce jednorazowo zwiększyć nakłady

Polska
Ministerstwo zdrowia szykuje specustawę. Chce jednorazowo zwiększyć nakłady
Flickr.com

- We wtorek na posiedzeniu Rady Ministrów zostanie uzgodniony projekt ustawy o nadzwyczajnym sposobie wydatkowania środków w służbie zdrowia, tzw. specustawy - poinformowała wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala.

Jak wyjaśniła, ustawa ta jednorazowo zwiększa nakłady na ochronę zdrowia. Zaplanowano w niej 281 mln zł, które - jak mówiła - pójdą przede wszystkim na wyposażenie dużych ośrodków onkologicznych w sprzęt do kompleksowego leczenia raka piersi. Dodała, że dzięki tym środkom szpitale neonatologiczne zostaną doposażone w sprzęt dla noworodków. - Chcemy też zakupić to, co było zapowiadane, czyli wyposażenie gabinetów pielęgniarskich i stomatologicznych, łącznie z dentobusami, do szkół - dodała.

 

Ruszają przetargi na zakup sprzętu

 

- Oprócz tego prawdopodobnie w tym tygodniu, poza specustawą, Ministerstwo Zdrowia dostanie ok. 300 mln zł na sfinansowanie zakupu sprzętu dla szpitali klinicznych, dla szpitali, powiedzmy, tych podstawowych - przekazała Głowala. - To ok. 500 wniosków, które zostały złożone przez poszczególne podmioty z całej Polski. W tym tygodniu ruszymy z przetargami, żeby jak najszybciej zrealizować wydatkowanie tych 300 mln zł - wyjaśniła wiceminister.

 

Głowala podkreśliła, że "tym, co trzeba zrobić w ochronie zdrowia, tym, czego oczekują pacjenci, świadczeniodawcy, zarządzający w ochronie zdrowia, jest zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia". Jak zaznaczyła, za zwiększeniem nakładów powinno iść efektywne wydatkowanie środków. Przypomniała, że planowany jest wzrost nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB w ciągu 10 lat.

 

- Do zespołu ds. spraw programowania prac rządu został złożony projekt ustawy, który konsekwentnie i zgodnie z zapowiedziami zwiększa nakłady na służbę zdrowia - do 6 proc. w przeciągu 10 lat. Projekt ujrzy światło dzienne po zakończeniu prac nad projektem budżetu na rok 2018 - poinformowała.

 

"Resort zdrowia dąży do zwiększenia nakładów"

 

Głowala powiedziała, że w resorcie zdrowia trwają prace, by w tym roku zapłacić szpitalom za bieżące nadwykonania z tego roku. - Trwają prace, żeby postarać się zapłacić bieżące nadwykonania wszystkich szpitali z tego roku, żeby placówki weszły w sieć szpitali z pustym kontem - wyjaśniła. Zastrzegła jednak, że prace trwają i "nie chciałaby się odkrywać, bo jest to decyzja przede wszystkim Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia".

 

Wiceminister zapewniła, że resort konsekwentnie dąży do zwiększania nakładów. - Polska w rankingu krajów europejskich zajmuje jedno z ostatnich miejsc pod względem nakładów na ochronę zdrowia - 4,5 proc. PKB, gdzie średnia unijna wynosi 6-6,5 proc. - zaznaczyła.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie