Prezydent Kazachstanu proponuje utworzenie forum 15 krajów islamskich

Świat
Prezydent Kazachstanu proponuje utworzenie forum 15 krajów islamskich
Flickr.com

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew zaproponował utworzenie forum 15 rozwiniętych gospodarczo krajów należących do OIC (Organizacja Współpracy Islamskiej) na wzór grupy wiodących uprzemysłowionych państw świata G20.

- Myślę, że musimy utworzyć forum, jak G20, na rzecz naukowego i gospodarczego rozwoju w świecie islamskim. Nauka i technologia są dla nas bardzo ważne - powiedział Nazarbajew na szczycie OIC na temat nauki i technologii odbywającym się w Astanie.

 

Przywódca Kazachstanu powiedział również, że państwa muzułmańskie powinny też rozwijać owocną współpracę z krajami Zachodu. - Pozwoli to rozwijać się islamskiemu światu - zaznaczył.

 

Prześladowania w Birmie

 

Uczestnicy szczytu OIC w Astanie rozmawiali m.in. na temat muzułmańskich Rohingjów uciekających przed prześladowaniami z Birmy.

 

Prezydent Bangladeszu Adbul Hamid wezwał społeczność międzynarodową do wysłania pomocy humanitarnej dla Rohingjów i próby rozwiązania tego kryzysu oraz zatrzymania napływu uchodźców z Birmy do jego kraju.

 

- Chcę zaapelować do międzynarodowej społeczności, zwłaszcza do OIC, aby pomogła nam rozwiązać ten problem i zapewnić, żeby muzułmanie mogli powrócić do swoich domów z prawami i szansami na bezpieczne życie - powiedział.

 

W poniedziałek szczyt OIC w Astanie zajmie się priorytetami, celami i postępem w nauce, technologii i innowacjami w 57 krajach członkowskich tej organizacji.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie