Huragan Irma atakuje Florydę. Są ofiary śmiertelne

Świat
Huragan Irma atakuje Florydę. Są ofiary śmiertelne
PAP/EPA/ERIK S. LESSER

Huragan Irma dotarł w niedzielę rano czasu lokalnego do zachodniej części łańcucha wysp koralowych Florida Keys w stanie Floryda w USA. Władze zarządziły ewakuację ok. 6,3 mln osób (ok. 30 proc. mieszkańców stanu). Prędkość wiatru dochodzi do 215 km/h. W wyniku wichury zginęły już trzy osoby. Według władz stanowych Irma może wyrządzić na Florydzie szkody na skalę nieznaną od 25 lat.

W Miami woda wypływająca ze studzienek kanalizacji zalała ulice na wysokość metra.

 

Mieszkańców Florydy niepokoi również szybki wzrost poziomu morza wzdłuż zachodnich brzegów półwyspu. Łodzie zacumowane zazwyczaj w marinach portowych, m.in. w dzielnicy rezydencyjnej Coconut Grive, zrywają cumy i wypływają na ulice miasta.

 

W sąsiadującym z Miami Coral Gables porywy wichru dochodzące do 215 km na godzinę, które zwiastują zbliżanie się oka cyklonu, przewracają i wyrywają z korzeniami drzewa, w tym stuletnie subtropikalne olbrzymy.

 

Wichura przewróciła w okolicach Miami około dwudziestu wielkich dźwigów budowlanych, których używa się przy wznoszeniu wieżowców.

 

Sytuację komplikuje całkowity black-out. Ponad półtora miliona, tj. 62 proc. wszystkich odbiorców pozostało bez prądu.

 

Huragan 3 kategorii

 

Huragan osłabł i stał się huraganem 3 kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona - poinformowało amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC). Wciąż jednak towarzyszy mu bardzo silny wiatr.

 

Jak podaje amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC), oko huraganu znajduje się 15 km na południowy-wschód od miasta Naples na Florydzie.

 

Zginęli w samochodach

 

Według prognozy władz stanowych Irma może wyrządzić na Florydzie szkody "na skalę nieznaną od 25 lat". Jeden z najbogatszych stanów USA przygotował się niezwykle starannie na jej spotkanie. Są jednak już pierwsze ofiary Irmy.

 

W gęstej ulewie poprzedzającej czoło huraganu, przypuszczalnie wskutek utraty widoczności, w hrabstwie Hardee zginęły dwie osoby podróżujące samochodem osobowym, a nieco wcześniej na terenie hrabstwa Monroe na Los Cayos wicher zepchnął na drzewo samochód dostawczy, w którym zginął inny kierowca.

 

Policja zaapelowała do wszystkich mieszkańców na terenach Florydy, które - jak się przewiduje - może atakować huragan, aby zrezygnowali z podróży.

 

"Podejmij działania teraz, by chronić swoje życie"

 

Meteorolodzy z NHC zapowiadają w niedzielę możliwość pojawienia się tornad nad południową częścią Florydy.

 

"Podejmij działania teraz, by chronić swoje życie" - apeluje Krajowa Służba Meteorologiczna na wyspie Key West. "Jest to bardzo niebezpieczna i zagrażająca życiu sytuacja" - alarmują służby.

 

Bez prądu pozostaje ok. 425 tys. mieszkańców Florydy.

 

 

 

Potężne zniszczenia na Kubie

 

W wyniku huraganu Irma na Karaibach zginęło co najmniej 25 osób.

 

W sobotę potężne uderzenia wichru wiejącego w porywach do 256 km/h w historycznych kubańskich miastach Remedios i Caibarien zmiotły z powierzchni ziemi całe budynki, zerwały linie elektryczne, wyrwały z korzeniami wiele drzew.

 

Najpotężniejszy od 1932 roku huragan wyrządził największe szkody w prowincjach Camaguey, Las Tunas, Ciego de Avila i Villa Clara - podała w sobotę kubańska telewizja. Informacje o szkodach wyrządzonych przez żywioł napływają do stolicy powoli, ponieważ łączność z wieloma miejscowościami została przerwana.

 

NHC poinformowało w sobotę w nocy, że inny z kilku huraganów, jakie oddziałują na pogodę w Ameryce Płn. - huragan Jose, który szalał nad Wyspami Nawietrznymi, oddalił się stamtąd. Porywy wiatru towarzyszące Jose są wciąż bardzo silne, bo sięgają 230 km na godz.

 

Stopniowe zmniejszanie niszczycielskiej siły żywiołu zacznie się nie wcześniej jak w niedzielę po południu - zaznacza NHC w swym komunikatach.

 

 

 

PAP, abcnews.com, zdj. główne: PAP/EPA/Erik S. Lesser, wideo: Reuters/IANWILSONN

mta/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie