"Huragan to jest wielki silnik napędzany przez ciepłe wody oceaniczne"

Świat

Zbliżając się do Florydy huragan Irma przybrał na sile i znów stał się huraganem 4 kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. - Huragan to jest taki wielki silnik napędzany przez ciepłe wody oceaniczne - tłumaczyła w Polsat News fizyk atmosfery, dr Joanna Remiszewska-Michalak.

- Niestety, jeżeli spojrzymy na temperatury oceanu i temperaturę wód w okolicach Florydy, to ten obszar pomiędzy Florydą, Bahamami, a Kubą jest niestety obszarem, gdzie ta woda ma wyższą temperaturę - około 31 stopni - mówiła ekspertka w Polsat News.

 

"Dostał paliwo dobrej jakości"

 

- W związku z tym ten huragan dostał znowu paliwo dosyć dobrej jakości, do tego żeby się rozpędzić i znowu być tym groźnym huraganem czwartej kategorii - podkreśliła dr Remiszewska-Michalak.

 

Jak dodała, w związku z huraganem "boimy się nie tylko wiatru  i tego co on może zrobić, ale przede wszystkim bardzo groźna jest fala powodziowa, która na pewno nawiedzi Florydę".

 

Zapowiadane tornada

 

Porywy wiatru towarzyszące Irmie są oceniane na ponad  km na godz. Meteorolodzy zapowiadają tornada na południu Florydy, zagrażające życiu powodzie i potężne uderzenia wichur.

 

Na Karaibach huragan Irma pochłonął życie co najmniej 22 ofiar.

 

polsatnews.pl

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie