Setki domów bez dachów, zalane osiedla i bulwary. Kuba po przejściu Irmy

Świat

Kuba liczy straty po huraganie Irma, który wyrządził wielkie szkody, zwłaszcza w obrębie wybrzeża i na pobliskich wysepkach, gdzie znajduje się sporo hoteli all-inclusive dla kanadyjskich, europejskich i innych zagranicznych turystów. Co najmniej 5 tys. spośród nich ewakuowano w porę do ośrodków w głębi lądu. Na razie nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych Irmy na Kubie.  

Ze słynnego kurortu nadmorskiego Varadero, położonego o 116 km na wschód od Hawany, także ewakuowano, tysiące zagranicznych turystów, zanim zaatakowała Irma. Huragan wyrządził poważne szkody w budynkach hotelowych kubańskich i zagranicznych sieci turystycznych.

 

Rozmiary operacji ewakuacyjnej na Kubie, która ma za sobą dramatyczne doświadczenia groźnych huraganów, w tym cyklonu Flora z października 1963 roku (zabił ponad 1 100 osób), przekroczyły prawdopodobnie wszystkie dotychczasowe operacje tego typu na wyspie. Władze jako łączną liczbę ewakuowanych podają około miliona osób.

 

Przy wichrach wiejących w obrębie huraganu z prędkością 215 kilometrów na godzinę Irma, poprzedzona niezwykle silnymi tropikalnymi ulewami, odeszła zwolna w nocy z soboty na niedzielę w kierunku Florydy, odległej od Hawany o niespełna 180 km.

 

Zalane i zawalone domy

 

Dowództwo kubańskiej Obrony Cywilnej podało, że powodzie w obrębie dwumilionowej stolicy kraju i w wielu miejscach w strefach przybrzeżnych wyspy utrzymają się przez następne 36 godzin. W stolicy zalane są partery i piwnice bardzo wielu kamienic w pobliżu wybrzeża Atlantyku, a mieszkańcy czekają z powrotem do domów aż powodzie ustąpią.

 

Telewizja hawańska pokazuje obrazy rozległych zniszczeń jakie pozostawił za sobą huragan: wyrwane z korzeniami wielkie drzewa, liczne domy z zerwanymi przez wicher dachami. W Santa Clara, stolicy prowincji Villa Clara, zawaliło się prawie 40 domów mieszkalnych.

 

Ofiary na karaibskich wyspach

 

Irma, zanim zaatakowała Kubę, wyrządziła wiele szkód na karaibskich wyspach, m.in. na Saint-Martin, Saint-Berthelemy, Saint Thomas, Barbudzie i Anguilli. Agencje podają 25 osób jako liczbę śmiertelnych ofiar, które spowodował huragan, zanim dotarł na Kubę.

 

Dalsze ofiary, to trzy osoby, które zginęły w ciągu ostatnich godzin na Florydzie w wypadkach samochodowych spowodowanych przez rozszalały żywioł.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie