Zatruła uczniów salmonellą, ma zapłacić 2 tys. zł grzywny

Polska
Zatruła uczniów salmonellą, ma zapłacić 2 tys. zł grzywny
Pixabay.com/stux/Zdj. ilustracyjne

59-letnia mieszkanka Ostrowa Wlkp., której wypieki spowodowały zatrucie salmonellą 56 osób, przyznała się do winy i złożyła w prokuraturze wniosek o dobrowolne poddanie się karze. - Kobieta ma zapłacić 2 tys. złotych grzywny oraz pokryć koszty postępowania - powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.

Na początku roku szkolnego 2016 w ostrowskim Gimnazjum nr 1 doszło do zatrucia salmonellą. Uczniowie i rodzice czterech klas, z okazji ślubowania pierwszaków, zorganizowali "słodki" poczęstunek. Kilka dni później z objawami zatrucia salmonellą do ostrowskiego szpitala trafiło łącznie 56 osób, głównie dzieci.

 

- Skala zatrucia salmonellą był największa, jaką od lat zanotowano w powiecie ostrowskim - powiedział dyr. ostrowskiego Sanepidu Andrzej Biliński. Dodał, że ciasta i torty na tę uroczystość pochodziły z różnych źródeł, ale nie wszystkie wypieki były ze sprawdzonego źródła.

 

Upiekła cztery torty

 

- To były 4 torty przygotowane przez osobę, która twierdzi, że zajmuje się tym okazjonalnie. Skontrolowaliśmy wtedy miejsce produkcji i warunki, które nie odpowiadały sanitarnemu minimum. Ta osoba była nieprzygotowana technicznie i nie była również zarejestrowana. Cała produkcja tortów odbywała się niezgodnie z przepisami sanitarnymi - powiedział Biliński.

 

Jak wyjaśnił prokurator Maciej Meler kobiecie postawiono zarzut nieumyślnego wprowadzenia szkodliwych dla zdrowia człowieka środków spożywczych. - A wszystko to w wyniku nie przestrzegania zasad higieny i nie posiadania odpowiednich warunków do przechowywania żywności - wyjaśnił rzecznik.

 

Przyznała się do winy

 

59-latka przyznała się do winy i złożyła wniosek o dobrowolne poddanie się karze.

P

o tym zdarzeniu dyr. ostrowskiego Sanepidu wystosował pismo do wszystkich dyrektorów szkół oraz organów założycielskich - samorządu miasta, powiatu i gmin - zakazujące przy organizowaniu tego typu imprez podawania środków spożywczych przygotowanych bez nadzoru inspekcji sanitarnej.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie