Polski marynarz zginął podczas manewrów wojskowych w Szwecji

Świat

Polski marynarz zginął w porcie szwedzkiej marynarki wojennej w Karlskronie, na południu kraju, podczas przygotowań do manewrów wojskowych Northern Coasts 2017 - podały w sobotę w komunikacie szwedzkie siły zbrojne. Do wypadku doszło w piątek wieczorem. Dwaj marynarze wpadli do wody. Jednego z nich nie udało się uratować, drugi jest w szpitalu.

"Dwaj polscy marynarze wpadli do wody w piątek o godzinie 23.10 w porcie w Karlskronie. Jeden z nich nie żyje" - napisano w komunikacie szwedzkich sił zbrojnych.

 

Marynarze zostali wyłowieni z wody, a następnie na miejscu przeprowadzono akcję ratunkową. Obaj zostali przewiezieni do szpitala. Jednemu z nich nie udało się uratować życia, drugi przebywa pod opieką lekarzy.

 

Marynarz służył w Świnoujściu

 

- Chciałbym złożyć kondolencje Marynarce Wojennej RP. Nasze myśli są teraz z rodziną zmarłego marynarza oraz jego kolegami z pokładu - powiedział dowódca szwedzkiej marynarki wojennej Jens Nykvist.

 

Marynarz, który zginął służył w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu (Zachodniopomorskie).

 

"W piątek 8 września podczas fazy portowej ćwiczenia Northern Coasts 2017 w Porcie Wojennym w Karlskronie doszło do wypadku, w wyniku którego śmierć poniósł jeden z polskich żołnierzy" - napisał w komunikacie rzecznik prasowy 8 Flotylli kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski. Podkreślił, że przyczyny wypadku zostaną dokładnie zbadane.

 

Prawdopodobnie był to wypadek

 

Według rzeczniczka lokalnej policji Fredrika Bratta sprawa jest wyjaśniana przez wojsko, gdyż do zdarzenia doszło na terenie bazy wojskowej. - Najprawdopodobniej chodzi o wypadek i nie ma podejrzenia przestępstwa - stwierdził.

 

Marynarze uczestniczący w manewrach Northern Coasts 2017 w sobotę uczcili pamięć zmarłego Polaka minutą ciszy. Właściwa faza ćwiczeń wojskowych, w których weźmie udział pięć tysięcy marynarzy m.in. ze Szwecji, Polski, Finlandii, Estonii oraz Danii, mają rozpocząć się w poniedziałek i potrwać na Morzu Bałtyckim do 21 września.

 

Rodzina tragicznie zmarłego żołnierza została powiadomiona o wypadku - poinformował rzecznik 8 Flotylli. Ministerstwo Obrony Narodowej zapewnia o najdalej idącej pomocy dla rodziny zmarłego.

 

MON za pośrednictwem Twittera przekazało rodzinie zmarłego marynarza "wyrazy współczucia i otuchy".

 

PAP

bas/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie