"Cyfrowy Plecak", czyli sposób na ciężkie podręczniki szkolne

Świat
"Cyfrowy Plecak", czyli sposób na ciężkie podręczniki szkolne
pixabay/public domain

"Cyfrowy Plecak" - to najnowsza inicjatywa, przedstawiona we Włoszech na kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego. Związek wydawców podręczników utworzył platformę, na której ich książki dostępne są w formie elektronicznej. Celem projektu jest odciążenie plecaków włoskich uczniów, którzy - jak alarmują rodzice, nauczyciele i lekarze - uginają się pod wagą książek.

Według ortopedów plecak lub torba nie może ważyć więcej niż wynosi 15 procent wagi ucznia. Jeden z pediatrów watykańskiego szpitala Bambino Gesu zalecił zaś, by plecak ważył około 5 kilogramów.

 

Tymczasem dzieci dźwigają na plecach do szkoły nawet 16 kilogramów.

 

Po długiej dyskusji na temat szkolnych ciężarów i fazie eksperymentów rusza platforma pod nazwą "Cyfrowy Plecak", na której dostępne są niemal wszystkie podręczniki, obowiązujące w szkołach podstawowych, gimnazjach, liceach i technikach. Potrzebną książkę odnajduje się wybierając na stronie internetowej szkołę i klasę.

 

Nauczyciele stanęli po stronie uczniów

 

Pomysł ten poprzedziły indywidualne inicjatywy nauczycieli w całych Włoszech, którzy stanęli po stronie uczniów.

 

Prasa przypomina, że niedawno dyrektorka technikum z Vigevano w Lombardii zważyła plecaki wszystkich wchodzących do szkoły uczniów. Odkryła, że najlżejszy ważył 8 kilogramów.

 

Włoski resort oświaty w przypomnianym ostatnio okólniku podkreśliło, że nadmierna waga plecaków jest "przyczyną problemów fizycznych, mających wpływ na postawę, równowagę i poruszanie się".

 

PAP

dk/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie