W Belwederze odbyło się spotkanie prezydenta z prezesem PiS. Mazurek mówi o "osiągniętym porozumieniu"

Polska

Spotkanie Andrzeja Dudy i Jarosława Kaczyńskiego trwało prawie 2,5 godziny. Zakończyło się około godziny 20:30. - Rozmowa dotyczyła wyłącznie ustaw reformujących sądownictwo. Uzgodniono drogę ich uchwalenia. To było bardzo dobre spotkanie, w bardzo dobrej atmosferze - powiedziała Polsat News rzeczniczka PiS. Rzecznik prezydenta oświadczył, iż "rozmawiano na tematy najważniejsze dla Polski".

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek pytana przez Polsat News czy prezydent przedstawił prezesowi PiS szczegóły przygotowywanej przez siebie reformy sądownictwa stwierdziła: - Skoro mówimy, że osiągnęliśmy porozumienie i uzgodnili panowie drogę do uchwalenia tych ustaw to oczywiście, że tak ponieważ nie jest tajemnicą, że zarówno nam jako PiS, jak i panu prezydentowi zależało na tym, aby ten wymiar sprawiedliwości zreformować - powiedziała.

 

- Mieliśmy z pewnością różne drogi do osiągniecia tego celu, teraz ta droga jest jedna - mówiła Mazurek

 

-  Mam nadzieję, że Polacy będą zadowoleni z tego, jak wspólnie zreformujemy wymiar sprawiedliwości - oświadczyła.

 

Łapiński: prezydent liczy, że projekty będą przeprowadzone w Sejmie w dobrej atmosferze

 

W piątek wieczorek z dziennikarzami spotkał się rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Poinformował, że Andrzej Duda zadeklarował w rozmowie z prezesem Jarosławem Kaczyńskim, że "jest zwolennikiem prawdziwej reformy sądownictwa, że ustawy przez niego przygotowane będą zgodne z konstytucją i, że liczy, iż będą przeprowadzone w Sejmie w dobrej atmosferze".

 

- Rozmawiano na tematy najważniejsze dla Polski. To była dobra rozmowa i dobra atmosfera - zaznaczył Łapiński.

 

 

Spytany, czy prezydent przedstawił projekty ustaw reformujących sądownictwo prezesowi PiS, Łapiński odpowiedział, że nie. Według niego, "deadline" na przedstawienie tych projektów to 24 września. - Do tego czasu na pewno te ustawy zostaną zakończone - oświadczył rzecznik.

 

Podkreślił, że "co do innych spraw, nie został upoważniony do ich przekazywania".

 

 

Wcześniej w piątek w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie odbyło się spotkanie kierownictwa tej partii. W spotkaniu udział wzięli m.in.: prezes PiS Jarosław Kaczyński premier Beata Szydło i wicepremier Mateusz Morawiecki, a także wicemarszałkowie Sejmu: Ryszard Terlecki (zarazem szef klubu PiS) i Joachim Brudziński.

 

O spotkanie prezydenta z prezesem PiS dziennikarze pytali marszałka Senatu. Dopytywany, czy będzie to "pojednawcze spotkanie", marszałek ocenił, że wszystkie rozmowy między prezesem PiS a prezydentem były bardzo dobre. - Jestem przekonany, że również ta rozmowa będzie bardzo dobra  dodał Karczewski.

 

Na przyszły tydzień, przed zakończeniem prac nad ustawami o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, prezydent zaprosił na spotkanie przedstawicieli klubów parlamentarnych.

 

 

W lipcu Andrzej Duda zawetował forsowane przez PiS ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Jednocześnie zapowiedział, że przygotuje własne projekty. W miniony czwartek prezydencki minister Andrzej Dera powiedział, że są one już na ukończeniu. - O szczegółach będziemy rozmawiać gdy zostaną opublikowane - stwierdził.

 

polsatnews.pl, PAP

 

ml/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie