Rusza program dla innowatorów "Dobry pomysł"

Biznes
Rusza program dla innowatorów "Dobry pomysł"
Pixabay/jarmoluk

Nabór do projektu "Dobry pomysł" potrwa do początku 2018 roku. Do połowy kolejnego roku chcemy wyłonić co najmniej 35 projektów, które pozyskają inwestorów i przejdą do etapu wdrożenia - powiedział prezes PFR Paweł Borys. Chodzi o podniesienie konkurencyjności polskiej gospodarki.

W piątek Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i Ministerstwo Rozwoju podpisały umowę na realizację pilotażowego programu "Dobry pomysł". Przewidziano na ten cel budżet w wysokości 2 mln zł. Program został opracowany w Ministerstwie Rozwoju, a jego realizacją zajmie się PFR.

 

- Projekt ma służyć młodym innowacyjnym firmom, innowatorom, wynalazcom w tym, aby swój wstępny pomysł na produkt, biznes, innowację mogli wdrożyć - wskazał Borys.

 

Doradztwo specjalistów 

 

Dodał, że może do projektu aplikować każdy, kto przedstawi pomysł z zakresu tzw. krajowych inteligentnych specjalizacji (od nowoczesnych technologii dla przemysłu, czy nowoczesnych usług, po elementy związane z ochroną środowiska, energetyką) - czyli branż ważnych z perspektywy budowania konkurencyjnej gospodarki, co jest jednym z podstawowych celów tzw. planu Morawieckiego.

 

W ramach "Dobrego pomysłu" pomysłodawcy, jak zaznaczył szef PFR, będą mogli skorzystać z doradztwa zarówno specjalistów z określonych branż, jak i z zakresu komercjalizacji, procesów patentowych. Otrzymają też doradztwo prawne, jak założyć działalność gospodarczą, a także doradztwo finansowe, jak zbudować biznesplan czy tworzyć plany marketingowe.

 

- Wszystko po to, aby jak największa liczba dobrych pomysłów mogła być wdrożona, podnosząc potencjał innowacyjności naszej gospodarki. Po to, żeby tworzyć nowe, ciekawe produkty z jak największą wartością dodaną - powiedział. Dodał, że chodzi o podnoszenie konkurencyjności polskiej gospodarki, co jest kluczowym elementem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

 

W tej chwili jest to jeszcze program pilotażowy

 

Projekt Dobry pomysł startuje 18 października. Wtedy poprzez specjalną aplikację wszyscy będą mogli zgłaszać pomysły. - Zakładamy, że na tym etapie zgłosi się ok. 350 projektów. Liczymy, że co najmniej 10 zostanie w przyszłości wdrożonych - ocenił Borys.

 

Jak zaznaczył szef PFR, w tej chwili jest to jeszcze program pilotażowy. - Chcemy ocenić, jakie jest zainteresowanie rynku tym projektem, jakich kompetencji rzeczywiście potrzebują innowatorzy. Jeżeli zobaczymy, że projekt spotkał się z dobrym odbiorem, dużym zainteresowaniem, zakładamy jego kontynuowanie w dłuższym terminie, w kolejnych latach - wyjaśnił.

 

Dodał, że obecny nabór będzie trwał do początku 2018 roku. - Do połowy kolejnego roku chcemy rzeczywiście wyłonić co najmniej 35 projektów, które pozyskają inwestorów, wsparcie i przejdą już do etapu wdrożenia - ocenił. Wyraził nadzieję, że jeżeli kilkadziesiąt takich projektów odniesie sukces, "powstanie z tego być może kilka globalnych marek, które będą odnosiły sukcesy również na rynkach międzynarodowych".

 

Promowanie polskich innowacji za granicą

 

Podkreślił, że celem grupy PFR jest wzmocnienie całego systemu innowacji. - Chcemy, żeby efektem tego było podniesienie innowacyjności polskiej gospodarki, animowanie współpracy pomiędzy dużym biznesem, uczelniami, innowatorami - mówił.

 

"Dobry pomysł" ma też promować, jak zaznaczył Borys, polski ekosystem innowacji za granicą: w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Wielkiej Brytanii. - Po to, aby jak najwięcej pomysłodawców przyjechało do Polski i tutaj realizowało swoje koncepcje na nowe produkty, nowe przedsiębiorstwa - powiedział.

 

Borys podkreślił, że podpisana w piątek umowa rozpoczyna realizację projektu "Dobry pomysł" w ramach szerszego programu "Start in Poland".

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie