Prywatna wyspa miliardera zniszczona przez huragan Irma

Świat

"Przed huraganem schroniliśmy się w piwniczce na wino" - napisał na swoim blogu Richard Branson założyciel firmy Virgin. Jego willa na prywatnej wyspie Necer Island została zniszczona w środę przez szalejący na Karaibach huragan Irma. "Wszyscy, którzy przebywali na wyspie są zdrowi i bezpieczni" - dodał miliarder

Branson kilka miesięcy temu, chwalił się w mediach, że jego posiadłość jest skonstruowana w taki sposób, aby przetrwać nawet poważne podmuchy wiatru. Teraz przyznał jednak, że nigdy nie był świadkiem tak ogromnej siły żywiołu.

 

"Nigdy nie widziałem nic podobnego. Próbujemy oszacować zniszczenia, ale całe domy i drzewa po prostu zniknęły" - napisał w oświadczeniu dostępnym na stronie Virgin Group. Komunikat napisał za pomocą telefonu z łączem satelitarnym - huragan zerwał wszystkie linie telefoniczne. "Drzwi od łazienki i sypialni (w posiadłości - red.) zostały wyrwane z zawiasów i przeleciały 10 metrów dalej" - dodał miliarder.

 

 

Apel o pomoc

 

Branson zapewnił, że myślami jest z innymi osobami, które ucierpiały przez zniszczenia dokonane prze Irmę. Zaznaczył, że dołoży wszelkich starań, aby pomóc lokalnej społeczności. 

 

Fundacja Virgin Group w ramach walki ze skutkami żywiołu,  przekazała darowiznę na rzecz Brytyjskiego Czerwonego Krzyża. Miliarder zachęca do wspierania organizacji, a jednocześnie apeluje do osób, które są "na trasie" huraganu o zachowanie niezbędnych środków ostrożności.

 

"Proszę upewnijcie się, że w momencie uderzenia huraganu będziecie mogli schować się w domach, najlepiej w zorganizowanych schronach z dostępem do wody i  zapasów" - napisał Branson.

 

Zbliża się do Florydy

 

Irma dotychczas zabiła na karaibskich Wyspach Zawietrznych co najmniej 14 osób i wyrządziła olbrzymie zniszczenia. Najbardziej spustoszone zostały wyspy Saint Martin/Sint Maarten, Barbuda oraz brytyjskie i amerykańskie Wyspy Dziewicze. Żywioł wyrządził też poważne zniszczenie w Dominikanie i Haiti.

 

Na Florydzie, gdzie Irma oczekiwana jest w nocy z piątku na sobotę, trwa masowa ucieczka mieszkańców południowej części półwyspu. Władze zarządziły obowiązkową ewakuację mieszkańców Key West - łańcucha wysepek na południowo zachodnim krańcu Florydy oraz terenów na południe od jeziora Okeechobee

 

Washington Post, PAP, Virgin.com, polsatnews.pl

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie