"Polacy będą oszukiwani za własne pieniądze". PO krytykuje kampanię dotyczącą reformy sądownictwa

Polska

Posłowie Platformy Obywatelskiej uważają, że kampania Polskiej Fundacji Narodowej dot. zmian w wymiarze sprawiedliwości, to będzie "czysta propaganda". Ich zdaniem finansowana ze środków Skarbu Państwa Fundacja będzie "oszukiwała Polaków za ich własne pieniądze".

Polska Fundacja Narodowa poinformowała w piątek o kampanii dotyczącej reformy wymiaru sprawiedliwości, która ma obejmować m.in. serię billboardów z hasłami dotyczącymi zmian i odesłaniem do specjalnej strony internetowej. Według PFN jej działania mają na celu wyjaśnienie polskiej i światowej opinii publicznej znaczenie reform wymiaru sprawiedliwości oraz pokazania, że znajdują się one w nurcie europejskiego i światowego dziedzictwa demokratycznego.

 

"Traktują pieniądze publiczne jako swoją własność"

 

Szef PFN Cezary Jurkiewicz podkreślił, że obowiązkiem PFN "jest przedstawienie realnych faktów na temat tego co się wydarzyło w wymiarze sprawiedliwości". - Nasza kampania jest czysto informacyjna. Nie jesteśmy po to, by brać udział w bieżącym, politycznym sporze. Traktujemy więc argument o tym, że to jest kampanii partyjna, jako całkowicie nieuprawniony - powiedział. - Nie zaniedbamy swojego obowiązku - jako Fundacja spełnimy wszystkie wymagania, związane ze statutem i będziemy wypowiadali się o prawdzie na temat Polski - zadeklarował Jurkiewicz.

 

Do słów szefa PFN odnieśli się w piątek w Sejmie posłowie Platformy Obywatelskiej.

 

Marcin Kierwiński uznał tłumaczenie Jurkiewicza za "kuriozalne". - Pan prezes Jurkiewicz próbował udowodnić nam wszystkim, że pieniądze ze Skarbu Państwa, to nie są pieniądze publiczne, ale pieniądze PiS-owskie. Na tym polega problem tej władzy. Oni nie traktują pieniędzy publicznych jako własności całego społeczeństwa, ale jako swoją prywatną własność, z której mogą do woli korzystać - oświadczył poseł PO. Jego zdaniem "Polacy będą oszukiwani za własne pieniądze".

 

Kierwiński ocenił też, że "kampania będzie polegała na szkalowaniu Polski za polskie pieniądze".

 

"PiS przenosi nas w taki wariant Putinowski"

 

Cezary Tomczyk uznał, że mamy do czynienia z "gigantyczną aferą". - Mieliśmy mieć fundację, która promuje polskie interesy zagranicą, a mamy fudację, która promuje interesy PiS-u w naszym kraju - podkreślił.

 

Mariusz Witczak zarzucił kampanii PFN "nieuzadniony transport środków publicznych, które będą budowały tarczę ochronną dla PiS-u". - To jest sytuacja niewątpliwie bulwersująca, bo będzie kosztowała polskiego podatnika miliony złotych - dodał.

 

Według Witczaka sytuacja związana z kampanią "przypomina mechanizmy nieuzasadnionych transferów finansowych, a nawet prania pieniędzy". - To jest rzecz, na którą się zgodzić nie możemy. Niestety pani premier, PiS, przenosi nas w taki wariant putinowski, tak się dzieje w Rosji putinowskiej - podkreślił poseł.

 

Tomczyk powiedział, że PO rozważy kroki prawne, w tym zawiadomienie do prokuratury. - Niech ci wszyscy, którzy dziś dokonują tych wielkich transferów finansowych pamiętają, że do tych wszystkich spraw trzeba będzie wrócić. Jeśli nie teraz, to za dwa lata - zapowiedział.

 

Misją PFN jest budowa pozytywnego wizerunku Polski w kraju i za granicą. Fundacja powstała z inicjatywy 17 prezesów spółek Skarbu Państwa.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze