"Nie jestem w stanie wskazać okoliczności otrzymania tej korespondencji". Szyszko odpowiedział na interpelację ws. "córki leśniczego"

Polska

"Ze względu na ogromną ilość otrzymywanej korespondencji jako poseł, nie jestem w stanie wskazać okoliczności w jakich otrzymałem tę korespondencję" - napisał minister środowiska Jan Szyszko w odpowiedzi na interpelację posłów PO ws. koperty od "córki leśniczego". Próbował przed posiedzeniem rządu przekazać ją szefowi MSWiA. "Kłamstwo na kłamstwie" - skomentował pismo poseł PO Sławomir Nitras.

13 czerwca przed posiedzeniem rządu minister środowiska Jan Szyszko podszedł do szefa MSWiA i wręczył mu otwartą kopertę.

 

- To jest taka... córka leśniczego - powiedział. - A to jest kamera Polsatu - odparł Mariusz Błaszczak, machając w stronę kamery stacji Polsat News, która uwieczniła to zdarzenie.


- Proszę Pana, ona prosiła, żebym Panu to przekazał - dodał Szyszko.


Błaszczak i Szyszko zwrócili korespondencję


"Minister Mariusz Błaszczak zwrócił korespondencję otrzymaną dziś od ministra Jana Szyszki. Minister Błaszczak poinformował ministra środowiska, że nie zwykł zapoznawać się z korespondencją przekazywaną z pominięciem drogi służbowej" - poinformowało jeszcze tego samego dnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.


Z kolei biuro poselskie ministra Szyszki poinformowało, że "zwraca korespondencję do nadawcy z prośbą o skierowanie jej do właściwego organu".


Interpelacja i zawiadomienie do prokuratury


Agnieszka Pomaska z PO wystosowała w związku z tym incydentem oficjalne zapytanie poselskie, zarejestrowane z numerem 3417, "w sprawie koperty wręczonej ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi przed posiedzeniem Rady Ministrów".


Posłanka zapytała ministra Szyszkę m.in. o to, co było w kopercie, kto zapoznał się z jej zawartością, czy w kopercie było CV "córki leśnika", jaką drogą minister otrzymał kopertę, czy minister jest spokrewniony ze wspomnianym w rozmowie z Błaszczakiem "leśnikiem" i jak on się nazywa.


Pomaska opublikowała na Twitterze pismo - podpisane przez wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego z PiS - z którego wynika, że jej interpelacji nie nadano biegu.

 


Posłowie PO zawiadomili także prokuraturę. Ta jednak odmówiła wszczęcia śledztwa, stwierdzając, że nie ma podstaw do uznania, że wręczenie przez ministra środowiska Jana Szyszkę tajemniczej koperty szefowi MSWiA Mariuszowi Błaszczakowi może nosić znamiona jakiegokolwiek przestępstwa. Nie podano uzasadnienia decyzji o odmowie wszczęcia śledztwa.


"Nie zapoznałem się z jej zawartością"


Po dwóch miesiącach minister Szyszko odpowiedział jednak na interpelację posłów PO.


"(…) z uwagi na tajemnicę korespondencji nie zapoznałem się z jej (koperty - red.) zawartością, gdyż nie ja byłem jej adresatem" - napisał w odpowiedzi szef resortu środowiska.


Jak dodał, "minister Mariusz Błaszczak zwracając korespondencję wydał również oświadczenie w tej sprawie informując, że nie zwykł zapoznawać się z korespondencją przekazywaną inną drogą niż służbowa".


"Wykluczam jakiekolwiek spokrewnienie"


W odpowiedzi Szyszki zaznaczono także, że "korespondencja została ostatecznie zwrócona do nadawcy z prośbą o skierowanie jej drogą oficjalną do właściwego organu". "Dalsze jej losy nie są mi znane" - pisze Szyszko.


Minister podkreślił, że ze względu na ilość otrzymywanej korespondencji nie jest w stanie wskazać okoliczności, w których otrzymał akurat tę kopertę. Jak dodał, "mając również na uwadze obowiązujące prawo ochronnych danych osobowych informuję, że nie zostałem upoważniony przez nadawcę do ich przetwarzania".


"Wykluczam również jakiekolwiek spokrewnienie" - zaznaczono w odpowiedzi.


"Śmieszniejszej odpowiedzi sobie nie przypominam"


"Po dwóch miesiącach jest odpowiedź na zapytanie ws. #córkaleśniczego! W skrócie: wiem ale nic nie wiem, a jak wiem to i tak nie powiem" - napisała na Twitterze posłanka Pomaska, udostępniając odpowiedź ministra (pisownia oryginalna - red.).

 

 

"Śmieszniejszej odpowiedzi na interpelacje niż ta odpowiedź min.Szyszki to ja sobie nie przypominam. Kłamstwo na kłamstwie. #córkaleśniczego" - skomentował z kolei poseł PO Sławomir Nitras (pisownia oryginalna - red.)

 

polsatnews.pl 

prz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie