32 osoby nie żyją - wzrasta liczba ofiar trzęsienia ziemi w Meksyku

Świat

Potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 8,1, które w czwartek o godz. 23.50 (czasu lokalnego) nawiedziło południowy Meksyk, pochłonęło co najmniej 32 ofiary śmiertelne - podały w piątek władze. Wcześniejsze doniesienia mówiły o 15 zabitych. Mieszkańcy udostępniają nagrania ze zdarzenia w mediach społecznościowych. Trzęsło i kiwało się wszystko, w ziemię zaczęły uderzać pioruny.

Z informacji podanych przez gubernatora stanu Oaxaaca, Alejandro Murata, wynika, że tam zginęło najwięcej osób - 23, z czego 17 w Juchitanie. Siedem osób straciło życie w sąsiednim stanie Chiapas. Dwie pozostałe potwierdzone oficjalnie ofiary śmiertelne to dwójka dzieci, które zginęły w stanie Tabasco.

 

Najsilniejsze od stu lat

 

Meksykańskie media podkreślają, że jest to najpotężniejsze trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło Meksyk od ponad 100 lat. Wydano ostrzeżenia przed tsunami.

 

 

Władze Chiapas wezwały ludzi mieszkających na wybrzeżu, aby opuścili swoje domy. "Są szkody w szpitalach, gdzie nie ma prądu" - poinformował gubernator stanu Chiapas Manuel Velasco. "Domy, szkoły i szpitale zostały uszkodzone" - dodał.

 

Wstrząsy w stolicy

 

Epicentrum wstrząsów znajdowało się w odległości 123 km na południowy zachód od miasta Pijijiapan w stanie Chiapas, na głębokości 33 km - poinformowały amerykańskie służby geologiczne (USGS), na które powołuje się agencja Reutera.

 

Nawet w odległej o ponad 1000 km stolicy kraju, mieście Meksyk, trzęsienie było tak silnie odczuwalne, że trzęsły się budynki, a przerażeni mieszkańcy gromadzili się w ciemności na ulicach w obawie przed zawaleniem się budynków - informuje Associated Press.

 

Mieszkańcy stolicy wybiegali w pośpiechu na ulice; w mieście rozbrzmiewały syreny alarmowe, gdy trzęsienie ziemi wystąpiło tuż przed północną w czwartek czasu lokalnego - podali świadkowie. W kilku dzielnicach zabrakło prądu.

 

Relacje na Twitterze

 

Do sieci cały czas spływają nagrania, dokumentujące działanie żywiołu.

 

 

 

Trzęsieniu towarzyszyły gwałtowne wyładowania elektryczne.

 

PAP

bas/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie