Komisja Europejska: sprzedaż pigułki "dzień po" na receptę jest zgodna z unijnym prawem. Nie ma wątpliwości

Polska
Komisja Europejska: sprzedaż pigułki "dzień po" na receptę jest zgodna z unijnym prawem. Nie ma wątpliwości
Polsat News

KE zdecydowała w styczniu 2015 r., że środki antykoncepcji awaryjnej mogą być dostępne w krajach Unii Europejskiej bez recepty. Polska wówczas dostosowała przepisy do unijnego rozporządzenia. Dwa lata później polski parlament przywrócił jednak obowiązek posiadania recepty przy zakupie tych środków, co wzbudziło protesty. KE stwierdziła teraz, że polski rząd miał w tej sprawie dowolność.

Pod koniec maja Sejm przegłosował przepisy, zgodnie z którymi hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego mogą być wydawane wyłącznie na receptę.

 

Europosłanki pytają o polskie kobiety

 

Wśród tych leków znalazła się również pigułka antykoncepcji awaryjnej ellaOne, której mechanizm działania polega na hamowaniu i opóźnianiu owulacji.

 

Zapytanie do Komisji Europejskiej w sprawie decyzji polskiego rządu skierowały trzy europosłanki: Terry Reintke, Malin Bjoerk i Maria Arena.

 

Poprosiły o wyjaśnienie, czy przywrócenie kontroli nad sprzedażą ellaOne jest zgodne z unijną dyrektywą 2001/83/WE, w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi.

 

Przepisy są jasne

 

Komisja Europejska poinformowała teraz w odpowiedzi, że w świetle art 4 ust. 4 tej dyrektywy, który mówi, że państwa członkowskie mogą dowolnie zabraniać bądź ograniczać sprzedaż środków antykoncepcyjnych i wczesnoporonnych, decyzja polskich władz jest zgodna z prawem Unii Europejskiej.

 

Decyzja Komisji ze stycznia 2015 r. o uwolnieniu sprzedaży tych środków nie zobowiązuje krajów członkowskich do ujednolicenia przepisów i natychmiastowego zniesienia recept.

 

Dodatkowo poinformowano, że po uchwaleniu ustawy Polska powiadomiła KE o tym, że skorzysta z zapisu dyrektywy 2001/83/WE. W ten sposób zachowano wszystkie unijne wymagania formalne.

 

Tabletka EllaOne została dopuszczona do sprzedaży w UE w 2009 r. Jest to pigułka antykoncepcyjna, która zawiera octan uliprystalu, przeznaczony do stosowania w przypadkach nagłych, aby zapobiec ciąży po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła.

 

rmf24.pl, polsatnews.pl

nro/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie