"Bez dachu da się żyć, bez jedzenia nie". Polka o zniszczeniach po huraganie Irma

Świat

- Najbardziej przykry widok to połamane drzewa - mówiła Katarzyna Izydorczyk, prezes Fundacji "Moja Dominikana", opisując skutki huraganu Irma. Dla wielu mieszkańców wybrzeża rosnące na nich owoce są tanim źródłem pożywienia. Dodała, że przez kilka miesięcy będzie to dla nich najbardziej dotkliwy skutek huraganu.

Huragan Irma dotarł na Dominikanę w środę. W położonej na wybrzeżu miejscowości Cabarete wichura była najsilniejsza w czwartek, między 12:00 a 16:00.

 

- Teraz wyszło już słońce, jest spokojnie - relacjonowała Katarzyna Izydorczyk. - Suszymy wszystkie rzeczy, na szczęście mamy już prąd - mówiła.

 

Jej zdaniem najbardziej przykrym widokiem po przejściu huraganu nie są zerwane sieci energetyczne i uszkodzone dachy, ale powalone drzewa.

 

"Drzewa leżą na ziemi"

 

- Mieszkańcy często są biedni i jedzą to, co natura im daje. Wszystkie drzewa, które dawały im jedzenie, leżą na ziemi. Kiedy przyjdzie słońce, bez dachu da się żyć, ale potrzeba 3-4 miesięcy, żeby rośliny na nowo zaczęły rosnąć - mówiła.

 

W czwartek zaprosiła do swojego domu wielu mieszkańców Cabarete, którzy obawiali się, że dachy ich domów będą zerwane.

 

- Mam to szczęście, że mam dobry dom, który ocałał. Otworzyłam drzwi dla Dominikańczyków, bardzo wielu z nich spało dziś u mnie w domu. Mieli dobre przeczucie, ponieważ ich dachy nie ocalały - opowiadała.

 

Według prezes Fundacji huragan nie uderzył w ląd z tak duża siłą, jak w Puertoryko i Saint Martin, a wiatr wiał z prędkością ok. 150 km na godzinę. - Mieszkańcy spodziewali się, że będzie gorzej. Są bardzo wierzący. Każde zdanie kończą słowami "Bóg tak chce, Bóg nas ocali" - dodała.

 

Dotychczas w wyniku huraganu na Karaibach zginęło co najmniej 14 osób. Irma spustoszyła wyspy Saint Martin/Sint Maarten, Barbudę oraz brytyjskie i amerykańskie Wyspy Dziewicze.

 

polsatnews.pl, PAP

mta/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie