Projekt z Politechniki Warszawskiej wśród wyróżnionych na Expo 2017 w Astanie

Technologie

- Wśród 13 najnowocześniejszych projektów wyróżnionych na Expo 2017 w Astanie znalazł się projekt z Politechniki Warszawskiej dotyczący nowoczesnego spalania węgla; jestem dumny, że myśl polskich naukowców została doceniona - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent, który przebywa w stolicy Kazachstanu, przypomniał podczas rozmowy z polskimi dziennikarzami, że tematem Expo w Astanie jest nowoczesne gospodarowanie energią, czyli m.in. problematyka energii odnawialnej czy nowych źródeł energii.

 

Jak mówił wcześniej Duda, otwierając uroczystość Narodowego Dnia Polskiego na Expo 2017, Polska w swym pawilonie pokazuje osiągnięcia nawiązujące do tematu przewodniego kazachstańskiej wystawy "Energia przyszłości".

 

"Pokazujemy nowoczesne technologie"

 

Jak podkreślił prezydent, polski dzień "przebiega w bardzo dobrej i bardzo przyjaznej atmosferze". - Dziękuję polskiej ekipie, która przygotowywała ten dzień Polski (...). Polska bardzo ładnie się tutaj dzisiaj prezentuje - dodał.

 

- Pokazujemy nowoczesne technologie, które są energooszczędne, które pozwalają dokonywać spalania węgla w sposób znacznie bardziej przyjazny dla środowiska, niż to (miało miejsce) do tej pory, czyli w jaki sposób - zgodny z nowoczesnymi wymogami ochrony środowiska - dokonywać wykorzystania zasobów naturalnych  - mówił prezydent.

 

"Jestem dumny"

 

Duda zwrócił uwagę, że na Expo jest specjalny pawilon, w którym z ponad 130 państw wybrano 13 najnowocześniejszych projektów z całego świata, w tym - jak zaznaczył prezydent - projekt Politechniki Warszawskiej dotyczący nowoczesnego spalania węgla i oszczędności energetycznej przy jego wykorzystaniu.

 

- Jestem dumny, jako prezydent Rzeczypospolitej, że także nasz polski projekt, że także polska myśl techniczna, nowoczesna myśl polskich naukowców, innowacyjna, tutaj znalazła swoje miejsce, a przede wszystkim została doceniona w tej perspektywie światowej - podkreślił Duda. Dodał, że ta technologia jest już sprzedawana i funkcjonuje już w kilku elektrowniach na świecie.

 

Prezydent wyraził nadzieję, że dzięki temu, iż Polska "tak dobrze" prezentuje się w Astanie, Łódź ma szanse zostać gospodarzem Expo w 2022 roku.

 

PAP, wideo: Polsat News, PAP/Marcin Obara

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie