Prof. Królikowski: mamy prawo do tego, żeby sędziami byli ludzie, którzy będą rozstrzygać nasze sprawy bez nacisków

Polska

Projekty prezydenckich ustaw reformujących sądy mają być przedstawione jeszcze w tym miesiącu. W ich tworzeniu bierze udział prof. Michał Królikowski. Były wiceminister sprawiedliwości powiedział Polsat News, że obecnie wiele etatów sędziowskich jest nieobsadzonych. - Mamy do czynienia z sytuacją, która pod hasłami przebudowy państwa, realnie osłabia dostępność do wymiaru sprawiedliwości - ocenił.

- Nie jest przypadkiem to, że obecnie jest do obsadzenia prawie 600 etatów sędziowskich, których od kilku miesięcy się nie obsadza, bo oczekiwano na te nowe ustawy, by tych sędziów dobierać inaczej – powiedział prof. Michał Królikowski, były wiceminister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL.

 

Dodał, że jest dzisiaj "ogromna zapaść w orzecznictwie, ponieważ są wydziały, gdzie obsada kadrowa jest 60-procentowa z powodu tego zaniechania obsadzania i nominacji sędziowskich".

 

- Mamy do czynienia z sytuacją, która pod hasłami przebudowy państwa realnie osłabia dostępność do wymiaru sprawiedliwości dzisiaj – mówił.

 

"Prawidłowo pojęta niezawisłość"

 

Profesor podkreślał, że reforma sądownictwa nie może godzić w fundamenty demokracji. Mówił też o uprawnieniach ministra sprawiedliwości.

 

- Niezależnie jak bardzo radykalne reformy chciałby przeprowadzić ktokolwiek w sądownictwie, musi szanować to, co jest fundamentem demokracji. Jednym z nich jest prawidłowo pojęta niezawisłość i niezależność sądów. Oczywiście nie w drobiazgach, ale w sferze najbardziej dostojnej jaką jest niezależność, wolność i niezawisłość orzecznicza - mówił.

 

Dodał, że "mamy prawo do tego, żeby sędziami byli ludzie kompetentni, ludzie prawi, o odpowiedniej wrażliwości społecznej. Tacy, którzy będą rozstrzygać nasze sprawy bez nacisków"

 

Królikowski ocenił, że minister sprawiedliwości nie jest właściwym przedstawicielem władzy wykonawczej w relacjach do Sądu Najwyższego i KRS. -  On jest członkiem KRS, ale nie ma większych uprawnień na tym poziomie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości przewidzianych konstytucyjnie. Jeśli już ktoś tę funkcję ma pełnić to musi być to prezydent – podsumował.

 

 

24 lipca Andrzej Duda zawetował forsowane przez PiS ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Jednocześnie zapowiedział, że przygotuje własne projekty. Dziś prezydencki minister Andrzej Dera powiedział, że są one już na ukończeniu. – O szczegółach będziemy rozmawiać gdy zostaną opubikowane- stwierdził.

 

polsatnews.pl

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie