Korea Płd.: kilkudziesięciu rannych w protestach przeciwko instalacji THAAD

Świat
Korea Płd.: kilkudziesięciu rannych w protestach przeciwko instalacji THAAD
PAP/EPA/JUNG UI-CHEL

Co najmniej 32 demonstrantów, którzy w mieście Seongju protestowali przeciwko instalacji systemu przeciwrakietowego THAAD w Korei Południowej, zostało rannych w starciach z policją - podała w czwartek AP. Rannych zostało też sześciu policjantów. USA zakończyły tam w czwartek instalację kolejnych wyrzutni THAAD.

Tysiące policjantów otoczyły w Seongju około 400 protestujących, którzy od środy blokowali drogę prowadzącą do dawnego pola golfowego, gdzie rozmieszczany jest THAAD.

 

Policjanci wybili szyby w samochodach, których protestujący używali do blokady ulicy; następnie pojazdy zostały odholowane. Przedstawiciel straży pożarnej w Seongju poinformował, że 38 osób - w tym sześciu policjantów - zostało rannych.

 

Silniejszy nacisk na Koreę Północną


W rejonie Seongju zauważono zmierzające w kierunku dawnego pola golfowego pojazdy wojsk USA. Niektóre były pokryte czarnym materiałem. Przewoziły ładunki wyglądające jak wyrzutnie rakietowe. Instalacja wyrzutni została zakończona w czwartek po południu czas lokalnego.

 

Jedna bateria systemu THAAD zwykle składa się z sześciu wyrzutni zdolnych do wystrzelenia 48 rakiet przeznaczonych do niszczenia pocisków balistycznych w ostatniej fazie ich lotu.

 

Ministerstwo obrony Korei Płd. nie ujawniło, czy nowe wyrzutnie będą od razu gotowe do użycia.

 

Prezydent Korei Płd. Mun Dze In i premier Japonii Shinzo Abe zgodzili się w czwartek, że należy wywierać silniejszy nacisk na Koreę Północną, włącznie z nałożeniem na nią ostrzejszych sankcji w odpowiedzi na przeprowadzoną w niedzielę kolejną próbę nuklearną.

 

W lipcu południowokoreański minister obrony Song Jung Mu zapowiedział, że przedyskutuje z dowódcami wojskowymi USA tymczasowe rozmieszczenie dodatkowych wyrzutni systemu THAAD.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie