Francuski Luwr otwiera swoją siedzibę w Abu Dhabi

Kultura
Francuski Luwr otwiera swoją siedzibę w Abu Dhabi
Louvre Abu Dhabi/materiały promocyjne

Znane na całym świecie paryskie muzeum będzie miało swój pierwszy oddział poza granicami kraju. 11 listopada swoje podwoje otworzy Luwr Abu Dhabi. Pod jednym dachem znajdą się dzieła francuskich impresjonistów i twórców z całego Bliskiego Wschodu.

Muzeum w Abu Dhabi powstaje od 10 lat. Pierwotnie miało zostać otwarte w 2012 r., jednak datę przesuwano kilkukrotnie z powodu problemów finansowych i budowlanych.

 

Luwr Abu Dhabi tworzy kompleks budynków, oddzielonych od siebie basenami. Całość przykrywa kopuła, która w ciągu dnia miejscami przepuszcza do środka naturalne światło słoneczne, natomiast wieczorem i nocą tworzy nad budynkiem iluminację świetlną. Autorem projektu jest francuski architekt Jean Nouvel.

 

 

Od listopada w arabskim Luwrze będzie można podziwiać ok. 600 dzieł z całego świata. Część zostanie wypożyczona z paryskiego muzeum, natomiast resztę ekspozycji będą stanowić dzieła artystów, którzy tworzyli na terenie całego Bliskiego Wschodu, w różnych epokach. W zbiorze muzeum znajdą się obrazy, rzeźby oraz artefakty wywodzące się z kręgu kultury arabskiej, żydowskiej i chrześcijańskiej. A nawet figury wschodnioazjatyckich bóstw.

 

Francuski Luwr jest w stanie wypożyczyć swojemu arabskiemu odpowiednikowi dzieła sztuki na okres 10-15 lat.

 

Krytyczne opinie

 

Nie wszystkim idea siedziby Luwru w Adu Dhabi przypadła do gustu. Oponenci oskarżają władze muzeum o zdradę kulturalnej misji placówki oraz kierowanie się chęcią zysku. Zjednoczone Emiraty Arabskie za samo prawo do używania nazwy zapłaciły francuskiemu muzeum 520 mln dolarów.

 

 

Listopadowa inauguracja pozwoli Luwrowi dołączyć do grona prestiżowych muzeów, które mają swoje siedziby poza granicami ojczystego kraju. Jedną z takich galerii sztuki jest Nowojorskie Muzeum Guggenheima, które ma trzy lokalizacje poza Stanami Zjednoczonymi. Jeden z oddziałów znajduje się... w Abu Dhabi.

 

dw.com

nro/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie