KE 25 września przedstawi informacje dot. procedury praworządności, jaką prowadzi wobec Polski

Świat
KE 25 września przedstawi informacje dot. procedury praworządności, jaką prowadzi wobec Polski
Flickr/GlynLowe.com

25 września Komisja Europejska przedstawi na posiedzeniu unijnych ministrów ds. europejskich informacje dotyczące procedury praworządności, jaką prowadzi wobec Polski - potwierdziło PAP źródło w estońskiej prezydencji, która odpowiada za to spotkanie.

Wcześniej dyplomaci podali, że Komisja wystąpiła na środowym spotkaniu unijnych ambasadorów z wnioskiem w tej sprawie. Wiceszef KE Frans Timmermans chce przekazać informacje przedstawicielom państw członkowskich odnośnie do dialogu z władzami w Warszawie w kontekście procedury praworządności.

 

Według informacji estońskiej prezydencji KE ma przedstawić tę sprawę w punkcie "sprawy różne". Oznacza to, że po wypowiedzi Timmermansa każdy z ministrów będzie mógł zabrać głos, choć nie będzie to formalna debata, w której trzeba przedstawić swoje stanowisko.

 

"Na pewno bardzo rzeczowo się do tego odniesiemy"

 

Według relacji jednego ze źródeł PAP na spotkaniu ambasadorów żaden z przedstawicieli państw członkowskich nie zareagował na wniosek KE w tej sprawie. Jeszcze w maju ustalono, że Komisja ponownie przedstawi problem dotyczący praworządności w Polsce Radzie UE, czyli reprezentantom państw członkowskich.

 

Przedstawiciele władz Polski podchodzą do sprawy spokojnie. - Zobaczymy, co Komisja Europejska będzie miała do powiedzenia. Na pewno bardzo rzeczowo się do tego odniesiemy - powiedział jeden z polskich dyplomatów w Brukseli.

 

W poniedziałek wiceszef KE Frans Timmermans mówił, że jest optymistą, jeśli chodzi o wypracowanie na drodze dialogu rozwiązania dotyczącego praworządności w naszym kraju. Zastrzegł jednocześnie, że jeśli tak się nie stanie, UE użyje narzędzi, jakie ma do dyspozycji w tej sprawie.

 

- Mamy odpowiednie instrumenty, mamy artykuł 7. traktatu, który możemy uruchomić, ale ostatecznie w Europie rozwiązujemy problemy przez dialog. To coś, co staram się robić od półtora roku z polskim rządem, aby uniknęli ograniczenia niezależności wymiaru sprawiedliwości - mówił Timmermans.

 

"KE jest bardzo bliska uruchomienia art 7."

 

W ubiegłym tygodniu wiceszef KE mówił, relacjonując stan dialogu z Polską, że najnowsza odpowiedź z Warszawy na zalecenia w sprawie praworządności nie wskazuje, iż rząd planuje jakiekolwiek kroki, aby zająć się wskazanymi przez KE problemami.

 

Po czwartkowej debacie z europosłami Timmermans podkreślał, że KE jest bardzo bliska uruchomienia art 7. unijnego traktatu wobec Polski, ale uzależnia ten ruch od propozycji prezydenta Andrzeja Dudy i sytuacji sędziów Sądu Najwyższego. Z jego słów wynikało, że KE uruchomi art. 7, jeśli zostaną oni odwołani.

 

Podczas ostatniej dyskusji na posiedzeniu Rady UE w maju większość państw członkowskich opowiedziała się za dalszym dialogiem KE z Polską. Jak informowali dyplomaci, za zamkniętymi drzwiami krytycznie o posunięciach rządu w Warszawie wypowiadało się kilkunastu ministrów z 22, którzy zabrali wówczas głos.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie