Udaremniono wprowadzenie na rynek nielegalnego oleju napędowego

Polska
Udaremniono wprowadzenie na rynek nielegalnego oleju napędowego
Polsat News

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili wprowadzenie na rynek ponad 24 tys. litrów nielegalnej substancji ropopochodnej, która miała trafić do sprzedaży jako olej napędowy do pojazdów. W bazie w Dąbrowie Górniczej zatrzymano dwie osoby.

Jak poinformowała w środę Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, do ujawnienia oszustwa paliwowego doszło dzięki szybkiej wymianie informacji i współpracy funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej z Katowic i ze Szczecina.

 

- Mundurowi ustalili, że podejrzana ciężarówka wjechała na teren Polski i w wielkogabarytowych, plastikowych pojemnikach przewozi podejrzaną substancję ropopochodną. Samochód kierował się do jednej z baz transportowych w Zagłębiu Dąbrowskim - relacjonowała Kmiecik.

 

Trefny olej

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, paliwa płynne mogą być przewożone tylko w cysternach - tego wymagają względy bezpieczeństwa. Ponadto taki transport powinien być obowiązkowo zgłoszony do rejestru, który monitoruje przewóz towarów wrażliwych, m.in. paliw, alkoholu skażonego i suszu tytoniowego.

 

Służba Celno-Skarbowa postanowiła dokładnie sprawdzić ten przewóz oraz podmioty uczestniczące w transakcji. - Okazało się, że zbiorniki na paliwo w bazie transportowej w Dąbrowie Górniczej wynajęła firma z Katowic, która zarejestrowała swoją działalność zaledwie miesiąc temu - podała Kmiecik.

 

Funkcjonariusze na gorącym uczynku ujęli dwóch mężczyzn podczas przepompowywania trefnego oleju z pojemników. W sumie w 26 tzw. mauzerach znajdowało się ponad 24 tys. litrów trefnej substancji ropopochodnej o rynkowej wartości ponad 111 tys. zł. Towar miał trafić na rynek jako olej napędowy do pojazdów.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie