Szef fińskiego MSZ o zwalczaniu zagrożeń hybrydowych w rejonie Bałtyku

Świat
Szef fińskiego MSZ o zwalczaniu zagrożeń hybrydowych w rejonie Bałtyku
Pixabay.com/Finmiki/Zdj. ilustracyjne

Według szefa MSZ Finlandii Timo Soiniego UE i NATO powinny rozwijać współpracę w wykrywaniu zagrożeń hybrydowych w strefie Morza Bałtyckiego. Takie modelowe działanie mogłoby się sprawdzić także w innych regionach, takich jak Morze Śródziemne oraz Morze Czarne.

Szef fińskiej dyplomacji zachęcał do rozwijania współpracy UE i NATO w zwalczaniu zagrożeń hybrydowych oraz w dziedzinie cyberbezpieczeństwa w środę podczas seminarium w Europejskim Centrum do Walki z Zagrożeniami Hybrydowymi w Helsinkach (Hybrid CoE).

 

- Zaangażowanie członków Unii Europejskiej i NATO stwarza pewność co do przyszłości współpracy - powiedział Soini. Przyznał, że taka forma kooperacji mogłaby działać także w innych strefach, takich jak Morze Śródziemne i Morze Czarne.

 

Soini podkreślił, że pomysł był wspólną inicjatywą podjętą razem z minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallstroem. Z szefową szwedzkiej dyplomacji o polityce bezpieczeństwa Soini rozmawiał także w środę w fińskim Espoo.

 

- Zagrożenia hybrydowe traktujemy poważnie - przyznała Wallstroem.

 

Warsztaty w celu oceny zagrożeń i ryzyka w regionie Morza Bałtyckiego

 

Szef Hybrid CoE Matti Saarelainen odniósł się pozytywnie do inicjatywy współpracy w rejonie Bałtyku.

 

- Centrum jest gotowe zorganizować spotkanie ekspertów już tej jesieni. Jesteśmy chętni do zaproszenia przedstawicieli UE i NATO na wspólne warsztaty w celu oceny zagrożeń i ryzyka w regionie Morza Bałtyckiego - powiedział Saarelainen.

 

W spotkaniu w Helsinkach uczestniczyli także komisarz UE ds. unii bezpieczeństwa Julian King oraz zastępca sekretarza generalnego NATO ds. wywiadu i bezpieczeństwa Arndt Freytag von Loringhoven. Obaj zapewnili o wsparciu dla inicjatywy ministrów Finlandii i Szwecji.

 

Europejskie Centrum do Walki z Zagrożeniami Hybrydowymi zostało powołane w Helsinkach w kwietniu tego roku. Pierwszymi sygnatariuszami porozumienia były USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Szwecja, Finlandia, Łotwa, Litwa i Polska. W lipcu dołączyły też Estonia, Norwegia i Hiszpania.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie