Sanepid sprawdza plany lekcji w szkołach. Kontrole potrwają do końca września

Polska

Inspektorzy mogą domagać się zmiany siatki zajęć na przykład wtedy, gdy w kolejnych dniach tygodnia lekcje rozpoczynają się o różnych porach. Dopuszczalna różnica nie może przekroczyć jednej godziny. Szefowa wydziału Higieny Dzieci i Młodzieży legnickiego Sanepidu przyznaje w rozmowie z Radiem Wrocław, że do końca września rozkłady zajęć wszystkich szkół w powiecie trafią na jej biurko.

Ze stworzeniem dobrego rozkładu lekcji nawet komputery często sobie nie radzą. Robert Fritz, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Legnicy, choć jest ekspertem od informatyki, przyznaje, że od lat plany lekcji układa na wielkiej płachcie papieru, z ołówkiem i gumką-myszką w rękach.

 

Dobrze wymieszać przedmioty łatwe z trudnymi 


- Przedmioty które występują dwa razy w tygodniu nie powinny występować dzień po sobie. Staramy się wymieszać przedmioty łatwe z trudnymi i rozkładać je - żeby nie było, że w jeden dzień są cztery godziny, a w drugi siedem - tylko żeby mniej więcej było po pięć, czy po sześć lekcji dziennie – tłumaczy w rozmowie z Radiem Wrocław.


Do końca września wszystkie plany lekcji powinny zostać skontrolowane przez pracowników sanepidu. Inspektorzy mogą domagać się zmiany siatki zajęć na przykład wtedy, gdy w kolejnych dniach tygodnia lekcje rozpoczynają się o różnych porach. Dopuszczalna różnica nie może przekroczyć jednej godziny.


Joanna Rogowska, szefowa wydziału Higieny Dzieci i Młodzieży legnickiego Sanepidu przyznaje, że do końca września rozkłady zajęć wszystkich szkół w powiecie trafią na jej biurko.

 

"Oceniamy stałe godziny rozpoczynania zajęć lekcyjnych"


W ostatnim czasie kryteria ocen planów lekcji bardzo się zmieniły. - W tej chwili oceniamy jedynie stałe godziny rozpoczynania zajęć lekcyjnych, jak również równomierność rozłożenia godzin lekcyjnych w poszczególnych dniach tygodnia. Zarówno w pierwszym, jak i drugim aspekcie możliwość przesunięcia jest dopuszczalna, ale tylko o jedną godzinę "plus" lub jedną godzinę "minus" - wyjaśnia Joanna Rogowska.

 

Poniżej: rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

 

 


Radio Wrocław, Polsat News

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie