Potęga Irmy okiem kamery. To trzeba zobaczyć!

Świat

Irma, jeden z pięciu najpotężniejszych atlantyckich huraganów w ostatnich 80 latach, dotarł w środę nad północne wyspy Karaibów. Żywioł spustoszył holenderską część wyspy Saint Martin. Zrywał dachy z budynków, niszczył łodzie, a drogi zamienił w rzeki. Jego niszczycielską moc zarejestrowała kamera zamontowana przy jednej z plaż.

Huragan, który we wtorek osiągnął najwyższą, piątą kategorię w skali Saffira-Simpsona, uszkodził m.in. słynne lotnisko na Saint Martin, gdzie samoloty lądują tuż nad wypoczywającymi na plaży turystami. 

 

Prędkość wiatru osiągnęła 295 km na godzinę. W środę Irma przeszła m.in. nad wyspami Barbuda i Antigua w archipelagu Małych Antyli. Część mieszkańców noc spędziła w schronach. Nie oszacowano jeszcze skali zniszczeń.

 

Ostrzeżenie przed huraganem wydano dla kilku Wysp Podwietrznych (Leeward Islands), m.in. dla Anguilli, Montserratu, Saint Kitts and Nevis, a także dla amerykańskich i brytyjskich Wysp Dziewiczych, Portoryko i Dominikany.

 

Ewakuacja mieszkańców Florydy

 

Gubernator Portoryko wezwał mieszkańców, by udawali się do schronów. Istnieje niebezpieczeństwo, że podczas weekendu żywioł uderzy we wschodnie wybrzeże USA, m.in. we Florydę. Jej gubernator wezwał obywateli do ewakuacji.

 

Naukowcy z  amerykańskiej Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery udostępnili nagranie, na którym widać jak wlatują samolotem w Irmę. Liczą, że dzięki szczegółowym pomiarom, uda im się m.in. lepiej oszacować, gdzie przesuwać się będzie huragan.

 

 

polsatnews.pl, Reuters, PAP

ml/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie